Само с два успешни опита Тихомир Иванов е 6-и в Европа

Атлетка №1 на България - Пламена Миткова, се класира за финал в скока на дължина

11 Юни 2024Обновена
Олимпийският шампион Джанмарко Тамбери спечели третата си европейска титла с най-добър резултат на континента за сезона и рекорд на първенствата

Най-добрият български скачач на височина в последните години - Тихомир Иванов, направи само два успешни опита и дори не стигна до най-добрия си резултат през сезона, но въпреки това се класира 6-и на европейското първенство по лека атлетика в Рим.

29-годишният плевенчанин имаше късмета състезанието на олимпийския стадион в италианската столица да се развие благоприятно за него и това го вкара за трети път в Топ 6 на Стария континент след 5-ото място през 2014-а и 6-ото през 2016-а.

Иванов преодоля от раз стартовата височина от 2.17 и следващата от 2.22 м. След това обаче три пъти не сполучи на 226, колкото е топрезултатът му този сезон, постигнат в Лимасол (Кип) на 17 май. Но пък 226 преодоляха едва петима от 13-те участници, а други трима направиха същата серия като неговата (2.17, 2.22 и нула на 2.26) и поделиха шестото място с българина - италианците Стефано Сотиле и Мануел Ландо, плюс Норберт Кобиецки (Пол).

А накрая златен медалист за трети път в кариерата си стана олимпийският шампион от Токио 2020 Джанмарко Тамбери (Ит) с 2.37 м (най-добър резултат в Европа за сезона и рекорд на първенствата), следван от Владислав Лавски (Укр) с 2.29 и Олех Дорошчук (Укр) с 2.26.

Последният български атлет, който стартира в Рим бе Ясна Петрова (21 г.). Тя бяга директно във финала на 10 000 м при жените и бе задмината с обиколка и половина, за да завърши в крайна сметка на последното 28-о място от всички финиширали, с изоставане от 4:02.44 мин. след шампионката Надя Батоклети, финиширала с рекорд на Италия от 30:51.32 мин.

Това е втора титла на Батоклети от Рим 2024 след тази на 5000 м. Челната тройка след италианката допълниха Диане ван Ес (Нид, 30:57.24) и Меган Кийт (Вбр, 31:04.77).

В утрешния последен ден на Евро 2023 пък за медал ще се бори Атлетка №1 на България за 2023 г. Пламена Миткова, която в сутрешната сесия днес се класира за първия си голям финал при жените.

19-годишната световна шампионка за девойки от Колумбия 2022 влезе сред 12-те най-добри, след като в последния си опит направи личен рекорд от 6.71 м (старият ѝ бе 6.70 от февруари 2024 г. в столичната "Асикс Арена) при квалификационна норма от 6.70 м. Първите два скока на Миткова бяха 6.42 и 6.52 м, което показва и стабилност.

Българката влезе в утрешния финал с 5-о постижение, равно с това на румънката Алина Котман-Ротару и Лариса Япичино (Ит).

Най-дълък скок в квалификациите направи олимпийската шампионка от Токио 2020 Малайка Михамбо (Гер), а участваха общо 27 атлетки.

Призьорите от 11 юни:

Скок на височина (мъже): 1. Джанмарко Тамбери (Ит) - 2.37 м (рек. на първенствата), 2. Владислав Лавски (Укр) - 2.29, 3. Олех Дорошчук (Укр) - 2.26... 6. Тихомир Иванов - 2.22;

10 000 м (жени): 1. Надя Батоклети (Ит) - 30:51.32 мин., 2. Диане ван Ес (Нид) - 30:57.24, 3. Меган Кийт (Вбр) - 31:04.77... 28. Ясна Петрова - 34:56.89;

400 м с преп. (мъже): 1. Карстен Вархолм (Нор) - 46.98 сек. (рек. на първенствата), 2. Алесандро Сибилио (Ит) - 47.50, 3. Карл Бенгтстрьом (Шв) - 47.94;

400 м с преп. (жени): 1. Фемке Бол (Нид) - 52.49 сек. (рек. на първенствата), 2. Луис Маравал (Фр) - 54.23, 3. Кателийн Петерс (Нид) - 54.37;

Троен скок (мъже): 1. Йордан Диас Фортун (Исп) - 18.18 м (рек. на първенствата), 2. Педро Пичардо (Пор) - 18.04, 3. Тома Гогоа (Фр) - 17.38;

Десетобой: 1. Йоханес Ерм (Ест) - 8764 т., 2. Сандер Скотхейм (Нор) - 8635, 3. Макенсон Глети (Фр) - 8606;

Хвърляне на копие (жени): 1. Виктория Хъдсън (Ав) - 64.42, 2. Адриана Вилагош (Сър) - 64.42, 3. Марие-Терезе Обст (Нор) - 63.50;

200 м (жени): 1. Муджинга Камбунджи (Швейц) - 22.49 сек., 2. Дарил Ниита (Вбр) - 22.50, 3. Елен Парисо (Фр) - 22.63.