Саръбоюков финишира в Топ 6 на Европа

08 Юни 2024
Гъркът Милтиадис Тедоглу спечели златния медал в мъжкия скок на дължина на трето поредно европейско първенство по лека атлетика.

В своя дебют на европейското първенство по лека атлетика при мъжете Божидар Саръбоюков се класира в Топ 6. 19-годишният български национал зае 6-о място в скока на дължина на шампионата в Рим с най-добър резултат от 8,08 м.

Тийнейджърът стартира участието си във финала с фаул, след което постигна 7,93 м във втория си опит. При третото си излизане в сектора нашият състезател отново направи фаул, получи правото да скача още три пъти, тъй като беше в Топ 8 на временното класиране.

В четвъртия си опит Саръбоюков записа 7,67 м, преди в петия да направи и най-дългия си скок. Във финалното си излизане Божидар отново направи фаул.

Също с 8,08 на пето място завърши французинът Том Кампане, чийто втори най-добър резултат му даде предимство - 8,04 м.

А титлата на трети пореден континентален шампионат спечели гъркът Милтиадис Тедоглу, който постави нов рекорд на първенствата с постижение от 8,65 м. Сребърния медал заслужи представителят на домакините от Италия Матия Фурлани, който счупи световния рекорд за младежи до 20 г. с резултат 8,38 м. Бронза спечели Симон Ехамер (Швейцария) с 8,31 м.

ПРОГРАМА

В неделя предстоят още два финала на Евро 2024 с българско участие. От 21:28 ч. наше време утре Мирела Демирева ще се бори за титлата в скока на височина при жените, а от 22:04 ч. Александра Начева и Габриела Петрова ще спорят за отличията в тройния скок при дамите.

Също утре участие започват и още четирима български представители на първенството във Вечния град. В 10:30 ч. Милица Мирчева ще бяга във финала на женския полумаратон. От 11:45 ч. стартират квалификациите в тройния скок при мъжете с участието на Димитър Ташев и Лъчезар Вълчев. А от 12:35 ч. е квалификацията в мъжкия скок на височина, където ще се състезава Тихомир Иванов.

Последните ни две националки на Евро 2024 ще се включат чак във вторник (11 юни) - Пламена Миткова в квалификациите на скока на дължина за жени и Ясна Петрова в дамското бягане на 10 000 м.