Слабо представяне на българите по белите писти днес

11 Яну. 2020Обновена

Всички български спортисти, които участваха на състезания по белите писти днес, се представиха слабо и далеч от възможностите си.

Най-предно класиране от всички постигна Радослав Янков, който се нареди 12-и на паралелния гигантски слалом за Световната купа по сноуборд в швейцарския зимен курорт Скуол. В дисциплината, в която през 2017 г. спечели Кристалния глобус, Янков отпадна още на 1/8-финала, т.е. в първата серия на пряко отстраняване, след като загуби двубоя срещу китаеца Сун Хуан.

След като отпадна, чепеларецът бе подреден на 12-о място в крайното класиране, заради 12-ото си време от квалификациите. Това му донесе само 220 т. за Световната купа и в класирането след 4 от 13 състезания той е 8-и с 1310, веднага след победителя от Скуол - Андрей Соболев (Рус, 1352). Водач е Роланд Фишналер (Ит) с 2810.

Финалът в Скуол - Андрей Соболев (Рус) - Бенямин Карл (Ав):

Безжалостная битва в финале гигантского слалома – Соболев победил австрийца и взял этап КМ в Скуоле. Браво! ?????? pic.twitter.com/YNFAGe244x

— Eurosport.ru (@Eurosport_RU) January 11, 2020

В биатлона, след 33-ото и 37-ото място във вчерашния спринт на Красимир Анев и Владимир Илиев, днес мъжката ни щафета на 4х7,5 км се провали с гръм и трясък в Оберхоф (Гер). Българският квартет (Анев, Синапов, Герджиков, Илиев) остана на последното 24-о място, като бе изваден от състезанието още на 3-и пост, защото бе затворен с обиколка от водачите. Дотогава нашите бяха направили цели 5 наказателни обиколки и използвали 14 допълнителни патрона.

Италианецът Доминик Виндиш излетя от трасето:

Доминик Виндиш вылетел с трассы прямиком в щит, но чудом ничего не сломал и продолжил гонку ?? pic.twitter.com/wPZybYP3d6

Единствената добра новина при мъжете е, че Спортист №1 на България - Владимир Илиев, който така и не успя да стартира в щафетата, е сред участниците в утрешния масов старт на 15 км (15:30 ч.), заради 24-ото си място в класирането за Световната купа.

Женската ни щафета на 4х 6 км (Тодорова, Здравкова, Коева, Кадева) също бе много зле и приключи на предпоследното 21-во място, след като и тя бе затворена на трети пост. При това нашите правиха 6 наказателни обиколки и стреляха 10 пъти допълнително.

За отбелязване е, че щафетите и при мъжете, и при жените, бяха спечелени от норвежците.

Най-добрият ни скиор-алпиец - Алберт Попов, пък не успя да завърши първия манш на гигантския слалом в Аделбоден (Швейц). По този начин той продължава да няма точки за Световната купа в тази дисциплина.

Победата е за словенеца Жан Кранец, който поведе за купата в гигантския слалом с актив от 270 т. Лидер в генералното класиране пък е Хенрик Кристоферсен (Нор), докато Попов е на 85-о място с 35 т. от едно 12-о и едно 18-о място на слаломи този сезон.

А Владимир Зографски не можа да се класира за вторите скокове на шанцата във Вал ди Фиеме. Той постигна 96 метра и получи оценка от 122.1 т., което го остави на 33-о място и извън първите 30, които имат право на втори опити и съответно печелят точки за Купата.

Победата, за първи път този сезон, спечели Карл Гайгер (Ав) със скокове от 104.5 и 103.5 м и оценка от 294.6 т. Така Гайгер излезе начело за Световната купа със 719 т., докато Зографски е на 56-и с 5 т.