Медия без
политическа реклама

"Славия" се оказа изненадата на сезона

Доиграването на първенството бе под въпрос през май, но приключи с очаквани шампион и изпадащи

СПОРТАЛ
"Славия" достигна до третото място и класиране за Лига Европа благодарение на последователната си политика - налагане на млади български футболисти и осигуреното спокойствие в тима (Златомир Загорчич бе сред едва тримата треньори, които запазиха постовете си през сезона).

Ако има приятни изненади през сезон 2019/20 в Ефбет лига, те бяха отборът на "Славия" и решението на БФС да довърши сезона, макар и със съкратен вариант на втората фаза. 

Последното до голяма степен бе повлияно от желанието на УЕФА за довършване на първенствата в условията на пандемия от COVID-19 (въпреки че във Франция, Нидерландия, Белгия и Шотландия, например, се вслушаха в здравните власти). Решението на футболния ни съюз обаче бе категорично в полза на футбола.

По-нататък обаче последваха политически намеси, които компрометираха първоначалната идея да се играе при закрити врати. Предписаните мерки категорично не бяха спазвани от феновете, а последици нямаше. Чак след дербито "ЦСКА-София" - "Левски" (3:3) се намери виновен и глобен - ръководството на ст. "Васил Левски".

Но пък вместо нова забрана последва още една правителствена щедрост - разрешение 12 000 души да присъстват на финала за купата между "ЦСКА-София" и "Локомотив" (Пд). С уговорката, че и при най-малко неспазване на предписанията ще падне наново забраната за присъствие на мачове.

Е, мерките си останаха на книга, цяла България видя скупчените агитки, но мачовете продължиха да се играят пред публика. Поне докато не започнаха масовите случаи на заразени - в "Локомотив" (Пд) от празненствата след мача, в "Черно море", "Царско село"... Чак като нещата отидоха твърде далеч и броят на заразените ескалира, феновете бяха спрени за стадионите. Едва ли някой от тях си е извадил поука - имаше всъщност само една глоба, за организатора на финала в лицето на Професионалната лига.

Но остана висящ въпросът защо всеки каприз на агитките бе удовлетворен, при условие че големите първенства продължават стриктно да играят без публика?

Извън тази извънредна ситуация и неразбориите около нея, в първенството нямаше особена интрига на върха и в дъното. Шампион стана "Лудогорец" за 9-и пореден път (изравнен рекорд на ЦДНА, по-късно ЦСКА) - най-рутинираният и постоянен отбор, а и с най-голям бюджет. Уж постоянните претенденти за титлата "Левски" и "ЦСКА-София" бяха в честа игрова криза (при "сините" и финансова). На този фон "Локомотив" (Пд) учуди с постоянството си и достигна до втора поредна купа, като стана вече и фактор.

Но фактор се оказа и подценяваният от мнозина "Славия". Там похвалите са не толкова за преборването за първата шестица, а после и третото място в крайното класиране плюс спечелената квота за Лига Европа. Суперлативите са, че това се получи основно с български футболисти, повечето млади. И успехът бе наградата за дългосрочната политика на "Славия". Нещо, което се опитват да наложат и във "Витоша" (Бистрица), но това не успя да ги задържи в Ефбет лига. И "Черно море" заслужават похвали за целенасоченото налагане на млади играчи, които за малко не извоюваха седмото място от "Ботев" (Пд) в отсъствието на заразените от COVID-19 над дузина футболисти.

А сезонът все пак приключи по (извънредния) план и баражите се състояха по програма, след като намиращият се в страхотна криза "Дунав" плати нещо на играчите си и излезе срещу "Монтана". Жалко, разбира се, че град като Русе отново остава без елитен футбол, а нищо чудно и без професионален. "Царско село" пък потопи претенциите на "Септември" (Сф) за място в Ефбет лига. Дали "ЦСКА 1948" е по-достойният нов член? Към момента изглежда, че по-скоро да.

Още по темата