Маймунските звуци по адрес на засилващия се да изпълни дузпа Ромелу Лукаку ("Интер") от страна на тифози на "Каляри" в началото на септември смутиха футболна Италия и предизвикаха тревога в други европейски страни, които държат на ценности като етническа толерантност например.
"Не трябва да приемаме дискриминацията под каквато и да е форма. Това е позор за нашия спорт... Говорим за това от много години, но не виждаме никаква реакция... Госпожи и господа, сега е 2019 година. Вместо да напредваме, ние се движим назад", реагира самият Лукаку в профила си в Туитър.
Уви, само дни по-късно италианският тв коментатор от канала "Топ Калчо24" Лучано Пазирани реши да си направи дебелашка шега отново по адрес на Лукаку, за да демонстрира оригиналност пред зрителите. "В италианското първенство няма друг играч като Лукаку... Той е един от най-силните футболисти и аз го харесвам заради това... Ако се изправиш лице в лице с него, си свършен, падаш на земята. Единственият ти шанс е да му дадеш да изяде десет банана", заяви журналистът. Сетне се извини за думите си, но вече бе късно - взето бе решение за уволнението му.
Тези са само два сред поне десетина примери от италианския футбол само през тази година. Достатъчно, за да може от антидискриминационната организация Fare да констатират, че италианските футболни власти и техните дисциплинарни мерки не са ефективни. Още са пресни примерите с обиди към Калиду Кулибали ("Наполи") и Франк Кеси ("Милан").
"Загниването е надълбоко. Независимо дали става дума за Италианската футболна федерация (б.р. - FIGC) или Серия А, не са успели да защитят от расизъм неизброим брой играчи през изминалата година. Тези институции
не дават адекватна реакция на расизма
по стадионите", заявява пред Би Би Си изпълнителният директор на Fare Пиана Поуар. И допълва: "Няма масирани кампании, няма прогресивно настроени лидери сред феновете, а медиите са обзети от апатия и предразсъдъци. Никой не приема проблема сериозно с изключение на пострадалите футболисти и неколцина техни съюзници, които имат достатъчно кураж да ги подкрепят публично."
От ръководството на Серия А отвръщат, че "сериозно и постоянно са обвързани с активности срещу расизма". "Можем да потвърдим нашите максимални усилия да се борим с расизма. Сторили сме много в миналото, смятаме да продължим и в бъдеще. Само преди дни обявихме кампания, която ще огласим достатъчно добре през октомври", допълват оттам.
От Fare Network, чиято основна цел е борбата с неравенството във футбола, обаче твърдят, че са контактували с FIGC в опит да работят съвместно, но все още очакват отговор. Макар същевременно да има достатъчно добро сътрудничество с италиански държавни институции, неправителствени организации и други обществени структури.
В отговор на обвиненията за липса на реакция констатацията за обидите срещу Лукаку от страна на фенове на "Каляри" от FIGC бе, че адресат е бил именно белгийският футболист, но случилото се не е било в размер, който да доведе до наказания за клуба и феновете му.
Антирасистката организация "Изритайте ги навън" отвръща на това: "Това е страхлива реакция от Серия А и FISC... Можем само да предполагаме, че ръководителите на италианския футбол не се интересуват от това, че те
на практика ефективно подкрепят подобно поведение
След като те отказват да предприемат действия срещу повтарящите се прояви на расизъм от едни и същи групи привърженици, е време УЕФА да се намеси и да покаже авторитет."
Специално публиката на "Каляри" е разследвана за трети път по обвинение в расистки обиди през последните две години. Предишните потърпевши бяха италианският национал Мойзе Кийн от "Евертън" (тогава като играч на "Ювентус") и съотборникът му по онова време в "Юве" Блес Матюиди, френски национал. И в предните два случая не последваха наказания.
Проблемът обаче е в липсата на възприемане на проблема с расизма като цяло в италианския футбол. Фенове на "Интер", вместо да заклеймят тези от "Каляри" след историята с Лукаку, изненадващо обявиха, че към играча е показана форма на респект с тези маймунски звуци. Изявлението на фракцията Curva Nord включва и уверението, че италианските фенове не са расисти, а обидите били част от играта.
"Това показва, че няма базисно разбиране що е то расизъм и защо това, което правят срещу тъмнокожите играчи, е расистко. Трябва да се положат много усилия в образованието по темата. Липсата на разбиране е много дълбока. Не обхваща само ултрасите, а цялата система на италианския футбол, съответно и обществото", твърди отговорникът на Fare за Източна Европа Павел Клименко.
Сякаш като потвърждение на думите му преди дни се случи нов идентичен скандал. По време на двубоя "Аталанта" - "Фиорентина" (2:2) тифози на домакините са обиждали на расова основа Далберт - бразилския ляв бек на тима от Флоренция. Даже главният рефер Даниеле Орсато се принуди да спре мача за 3 минути, като в това време дикторът на стадиона предупреди публиката, че мачът ще бъде прекратен, ако обидите продължат. "Аталанта" се разграничи от поведението на тази част от запалянковците и обеща пълно съдействие.
Но думите на ръководствата на клубовете и на федерацията явно не са достатъчни. Лично президентът на ФИФА Джани Инфантино коментира, че в Серия А липсва прогрес по отношение на борбата с расизма. "В Италия ситуацията не се е подобрила и това е сериозно. Расизмът се бори чрез образование, порицаване, разговори по темата. Трябва да идентифицираме тези, които са отговорни, и да ги изхвърлим от стадионите. Имаме нужда от ясни наказания. Не трябва да се страхуваме да порицаваме расистите, необходимо е да се борим с тях докрай", коментира Инфантино пред RAI DUE. Думите му прозвучаха по обществената телевизия и достигнаха до милиони зрители. Остава да видим дали са били чути.