В тандем със звездна тийнейджърка, Томова отпадна на двойки в Мелбърн

Часове по-рано 16-годишната Мира Андреева разгроми световната №6 в женския тенис във II кръг на АО

17 Яну. 2024
16-годишната Мира Андреева не може да повярва, че току-що е победила поставената под №6 Онс Жабьор на централния корт на Australian Open.

Виктория Томова приключи експерименталното си участие в турнира на двойки от Откритото първенство на Австралия по тенис. В тандем с изгряващата световна звезда от Русия Мира Андреева, първата ракета на България (№70 в женската ранглиста) загуби с 4:6, 0:6 срещу руско-беларуския дует Анна Блинкова/Аляксандра Саснович.

28-годишната софиянка и 16-годишната тийнейджърка от Красноярск влязоха ударно в мача и поведоха с 3:0 гейма след ранен пробив. След това обаче Томова и Андреева спечелиха още само един гейм до края на мача, продължил едва 57 мин. на корт №17 в комплекса "Мелбърн Парк".

НА СИНГЪЛ

Часове по-рано на централния корт "Род Лейвър Арина" младата рускиня постигна най-знаменитата победа в кратката си кариера на елитно ниво. Избраната за "Новобранец на годината" през 2023 г. Мира разгроми световната №6 Онс Жабьор с 6:0, 6:2 и се класира за III кръг на Australian Open на сингъл.

За девойката това е първа победа срещу тенисистка от Топ 10, след като в дебютния си сезон при жените миналата година загуби и четирите срещи със съпернички от първата десетка на световната ранглиста.

"Бях много притеснена преди мача, защото Онс е мое вдъхновение заради начина, по който играе. В първия сет играх невероятен тенис. Признавам си, че не съм очаквала такова нещо от себе си. Исках просто да изляза и за втори път в живота си да играя на големия корт", сподели Андреева, която преди 12 месеца загуби финала при девойките на АО.

Сега рускинята се превърна във втората най-млада тенисистка в Оупън ерата (след 1968 г.), която на турнир от Големия шлем губи само два гейма гейма срещу опонентка от Топ 10. Първата е австралийката със сърбо-хърватски корени Йелена Докич, която на "Уимбълдън" през 1999 г. елиминира тогавашната №1 Мартина Хингис с 6:0, 6:2.

За място на 1/8-финалите Мира Андреева ще спори с французойката Диан Пари, която елиминира рускинята Камила Рахимова със 7:5, 6:2.

Виктория Томова пък ще изиграе своя мач от II кръг на сингъл в четвъртък. Утре сутрин около 7:00 ч. наше време тя ще се изправи срещу Елина Свитолина на корт №3. По същото време трябва да започне и мачът на Григор Димитров срещу Танаси Кокинакис на "Джон Кейн Арина" от II кръг при мъжете.