Медия без
политическа реклама

Токио орязва силно бюджета за олимпиадата

Ако има игри, те ще бъдат опростени, обявиха от оргкомитета

21 Юни 2020
ЕПА/БГНЕС
Тоширо Муто твърди, че никой не може да гарантира провеждането на олимпийските игри догодина.

Ако през 2021 г. все пак се проведат XXXII летни олимпийски игри в Токио, те ще бъдат "едни опростени игри". Това обяви изп. директор на оргкомитета Тоширо Муто и добави, че се обсъждат 200 идеи, които да подпомогнат орязването на разходите.

Изявлението му дойде след онлайн заседание между организаторите и членове на МОК, които обсъждаха принципите на повторното планиране и пътната карта на игрите догодина. Първоначално олимпиадата в Токио 2020 трябваше да е от 24 юли до 9 август, но бе отложена с 1 година заради пандемията на коронавирус.

"Игрите няма да са бляскави и великолепни, а едни опростени игри – заяви Муто. – За да постигнем това, трябва да преразгледаме плановете и да постигнем разбирателство с международните спортни федерации, националните олимпийски комитети, телевизиите и партньорите ни. Всички страни в този процес трябва да действат в унисон, за да осигурим опростяването на игрите."

Той добави, че оргкомитетът "има 200 идеи", но не разкри нито една с мотива, че все още не са достигнали до стадия, в който могат да представят нещо конкретно. Муто говори и за подсигуряването на олимпийските обекти за догодина, като каза, че собствениците на съоръженията са демонстрирали "разбиране" на ситуацията. 

"Надяваме се да използваме същите обекти догодина – добави Муто. – Остават доуточнения, но към момента можем да използваме 80% от съоръженията, които бяха в програмата и за 2020 г."

Общо олимпийските обекти са 42. Но големите притеснения са около олимпийското село и конферентния и изложбен център Tokyo Big Sight. Преговорите за тях са под егидата на правителството на Токийската метрополия. Проблемът при селото на спортистите е, че има сключени договори с няколко частни компании, които ще продават жилищата след приключването на игрите, и сега се налага допълнително споразумение с всяка от тях.

А за Tokyo Big Sight, където би трябвало да са основният медиен пресцентър и международният броудкастинг център, вече има направени няколко резервации за следващото лято. Отмяната им ще доведе до плащане на солидни компенсации.

Друг голям проблем пред Токио 2020 е това, че 2/3 от местните спонсори още не са решили дали да подновят договорите си. Става въпрос за 57 от 78 японски фирми, които не могат да решат дали да дават пари и през 2021 г. и заявяват, че тепърва ще проведат преговори с оргкомитета. Основните им притеснения са, че техните промоционални дейности може да бъдат засегнати от мерките за редуциране на публиката заради коронавируса, а също така и заради несигурността като цяло, че игри все пак ще има догодина.

А местните спонсори всъщност осигуриха доста сериозни постъпления за игрите. Те добавиха $3.3 млрд. към парите, давани от основните олимпийски партньори на МОК.

Тоширо Муто заяви, че оргкомитетът все още не е влязъл във връзка с местните фирми заради наложените мерки за социална изолация в Япония, които бяха вдигнати едва в края на май. И призна: "Не смятам, че има някой, който може да обещае със 100% сигурност, че олимпийските и параолимпийските игри ще се проведат през 2021 г.".

Според изп. директор на МОК по олимпиадите Кристоф Дюби предолимпийските турнири и нивата на обслужване най-вероятно ще са в списъка за съкращаване на разходите и опростяване.

"Първото, което няма да се промени и е фундаментално, е това, че игрите са за спорта и спортистите – заяви Дюби. – Това е линия, която няма да прекосим – идеални условия, които да позволят на спортистите да се изявят. Оглеждаме нивата на обслужване, които са необходими и които може да бъдат опростени. Оглеждаме и количествата, защото имаме опит от предишни игри, когато често бе планирано повече и оставаше неупотребено. Имаше одобрен набор от тестови състезания, които трябваше да се проведат на олимпийските съоръжения, но дали сега са ни необходими?"

В официалното изявление на оргкомитета при отлагането за 2021 г. бе публикувана и пътна карта за пренасрочената олимпиада. Тоширо Муто обаче сега твърди, че тя е по-скоро ръководство, а не крайни срокове. Към момента картата изглежда така: мерки, свързани с COVID-19, да бъдат интегрирани в плановете за олимпиадата в началото на 2021 г.; окончателната подготовка за провеждането на игрите да започне през април; игрите да бъдат открити на 23 юли 2021 г.

Още по темата