Медия без
политическа реклама

Transfermarkt се прави от любители, но влияе на футболния пазар

31 Яну. 2021
 Матиас Зайдел основава Transfermarkt, за да следи изявите на любимия "Вердер" (Бремен).
Матиас Зайдел основава Transfermarkt, за да следи изявите на любимия "Вердер" (Бремен).

Сайтът Transfermarkt отдавна е част от футболния живот. Почти всяка спортна медия по света се позовава на него, когато трябва да съобщи ориентировъчната стойност на някой играч, особено когато клубовете и агентите не разкриват параметрите по преговорите или сделките.

Услугата се използва и от фенове (от любопитство), но и от хора във футболния бизнес, за да се ориентират. Например президентът на "Барселона" Жозеп Бартомеу през лятото поиска от "Ювентус" 70 млн. евро за бразилския национал Артур Мело, защото на толкова Transfermarkt оценяваше халфа. А испанската прокуратура оттегли финансовите си претенции към футболния агент Жорже Мендеш, когато установи, че разходите на "Валенсия" за клиентите на португалеца приблизително отговарят на техните стойности в трансферния сайт.

Transfermarkt е най-голямата база данни с профилите на 800 000 футболисти, като всеки месец отчита по 1 млрд. влизания. Има също така повече от 10 версии - английска, руска, индийска, полска и т.н. Но откъде се вземат тези стойности на футболистите?

Сайтът е основан от привърженика на германския "Вердер" Матиас Зайдел през 2000 г. След като се преместил в Хамбург, не му достигала информация за любимия клуб от Бремен и започнал да попълва база данни като хоби. По онова време в интернет няма сайт дори с обновените състави на клубовете от Бундеслигата, да не говорим за база данни от топ лигите. В първите години в Transfermarkt се публикуват само съставите на отборите.

След 5 години Зайдел и приятелите му се замислили за въвеждане на система за оценка - за да могат потребителите да виждат не само съставите, но и нивото на играчите. А каква по-добра оценка от паричния еквивалент, нали футболисти се продават и купуват? Ентусиастите наслагали срещу имената на играчите ориентировъчни цени, които заедно обсъждали. И така сформирали философията на Transfermarkt, валидна и до днес.

Накратко схемата е следната: Сътрудници (щатни и нещатни), доброволци и редовни ползватели, два пъти в годината оценяват прогреса или регреса на всички професионални футболисти в света и решават кой с колко е поскъпнал или поевтинял. Разбира се, регионалните служители, отговарят за играчите от своя регион. При това стойността на футболистите не се определя само от един човек, а от "съвет" от всички регионални сътрудници (например за Полша и съседните страни те са общо 14 души), като се взема средната цена на играч от мненията на всички.

Въпреки това, по данни от изследване на Follow The Money, повечето клубове и футболни агенти смятат, че Transfermarkt използва компютърен алгоритъм за определяне на стойностите на играчите. Не - принципът, въведен от Зайдел през 2005 г., все още се използва.

Сътрудниците на сайта, разбира се, не си изсмукват оценките от пръстите. Те използват статистически данни за представянето на футболиста (пасове, точни удари, отнети топки, дрибъл, минути на терена и т.н.), като след това отчитат и нюанси в играта (примерно дали повечето пасове са били нападателни, или топката просто е връщана назад).

Зайдел смята, че алгоритмите за оценка не вършат работа за определяне на трансферна стойност, защото всеки шампионат и играч си имат своя специфика, която може да се усети само от човек, който ги следи и наблюдава редовно и отблизо.

В крайна сметка Transfermarkt никога не е претендирал, че е главен ориентир за пазара на футболисти. Например, ако стойността на един играч е посочена като 10 млн. евро, но по договора му остават само 6 месеца, ясно е, че той няма да се продаде за толкова. Защото играчът вече има право да се спазари като свободен агент и настоящият му клуб ще предпочете да го продаде за по-малко (примерно 8 млн.), но да получи пари.

Има и такива, които приемат твърде насериозно оценките в сайта. Като Кристиано Роналдо, например. Когато миналата година Transfermarkt понижи цената му под психологическите 100 млн. евро, суперзвездата на "Ювентус" блокира TM в своя Инстаграм и написа "Момчета, вие сериозно ли?".

И все пак, макар Transfermarkt да се прави от ентусиасти и любители, за скаутите на футболните клубове той си остава удобен инструмент - за първоначално, базово опознаване на играчите. Спортният директор на нидерландския "Утрехт" пояснява: "Използвам Transfermarkt, за да прегледам данните на играчи, които може да привлечем в клуба. Стойността има второстепенно значение, защото футболният пазар е като този на недвижимите имоти - всичко зависи от търсенето и предлагането."

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

футбол, Transfermarkt, трансфери

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?