Медия без
политическа реклама

Урокът не е научен - "Ювентус" е пред нов гигантски крах

Скандалът с раздавани скришом пари за заплати може да повлече отново славния клуб към Серия Б

Президентът на "Ювентус" Андреа Аниели (вдясно) и спортният директор Павел Недвед подадоха оставки, поемайки вината за големите финансови загуби, но е доста вероятно да им бъде потърсена и съдебна отговорност.
ЕПА/БГНЕС
Президентът на "Ювентус" Андреа Аниели (вдясно) и спортният директор Павел Недвед подадоха оставки, поемайки вината за големите финансови загуби, но е доста вероятно да им бъде потърсена и съдебна отговорност.

В последните седмици "Ювентус" е основна тема в италианските, а и в световните медии. И не с хубаво. А да се вместиш покрай случващото се на Мондиал 2022 означава, че нещата наистина са сериозни.

И е така - "Ювентус" започва да усеща отново сянката на мрачния скандал "Калчополи" от 2006 г., който доведе до отнемане на титлата от сезон 2004/05 и изхвърляне на тима в Серия Б. Сега отново се заговори за реална заплаха за изваждане от италианския елит и други значителни наказания.

Италианската футболна федерация вече започна разследване и финансова проверка в "Ювентус" по отчетите за заплатите през 2020 и 2021 г. Със случая се зае и Комисията за финансов контрол към УЕФА.

А междувременно лавината започна да набира сила - оставки подадоха всички членове на борда на директорите на "Ювентус", включително президентът Андреа Аниели и спортният директор Павел Недвед. Официалната причина е огромната финансова загуба на най-титулувания италиански клуб за сезон 2020/21 - 254,3 млн. евро. По-важният повод обаче е друг - подозренията за извършени големи финансови машинации, включващи фалшифициране на договори и скрити плащания към футболисти.

Според в. "Гадзета дело спорт" всичко започва през лятото на 2018 г., когато в "Юве" е привлечен Кристиано Роналдо срещу 117 млн. евро от "Реал". Изданието, а и други италиански медии твърдят, че е имало тайно споразумение за допълнително плащане към португалеца в размер на 19,9 млн. евро, но то не било счетоводно отразено. Засечени са телефонни разговори между хора от ръководството, в които се говори за това. Целта на непозволените финансови хватки е била да се намали крайната загуба на клуба за периода от 2019 до 2021 г. Има съмнения също, че са правени манипулации на борсата чрез невярна информация.

Властите в Италия са поискали обяснение от Роналдо, но засега не са го получили. Вместо това е установено, че са унищожени документи по случая от страна на "Ювентус". Вече е немалка вероятността към разследваните 16 лица от клуба да бъде привлечен и самият португалски футболист.

От УЕФА намекнаха, че ще наложат дисциплинарни мерки, ако установят документални нарушения, без да уточняват какви ще са точно санкциите. В Италия обаче се обсъждат доста по-сериозни наказания. Ако се докаже, че финансовите измами са спомогнали за успешното регистриране на "Ювентус" за сезон 2022/23, клубът рискува да се окаже с отнети точки или даже да бъде изваден от Серия А. Част от досегашните директори пък може да бъдат извадени от футбола. И това ще е най-малкото за тях, тъй като се заговори за вероятен арест на Андреа Аниели, други 14 шефове в клуба и на бившия спортен директор Фабио Паратичи, който сега заема същия пост в "Тотнъм".

От "Ювентус" засега отричат да са извършвали каквито и да е нарушения. Аниели отправи патетично обръщение към феновете, в което също не говори за своя вина, а обяснява оставките на ръководството с нарушеното единство в клуба.

Сега президентският пост ще бъде зает от финансов експерт - Джанлука Фереро, който да се опита да намали финансовите загуби. Важна роля ще имат и две легенди - Алесандро Дел Пиеро и Джорджо Киелини, които ще се опитат да поизлъскат оцапания имидж на "Старата госпожа".

Треньорът Масимилиано Алегри пък остава да води отбора до края на сезона въпреки незадоволителните резултати. Не е ясно обаче дали няма да се окаже капитан на потъващ кораб.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата