Медия без
политическа реклама

Верстапен - шампионът, заради когото F1 си промени правилника

След като нидерландецът стана най-младият пилот в историята, FIA вдигна възрастовата граница на 18 години

18 Дек. 2021
ЕПА/БГНЕС

Макс Верстапен спечели титлата във Формула 1 в дуел срещу Люис Хамилтън след драматична развръзка в последната обиколка на последното състезание. Нидерландецът е прекалено бърз и много опитен и на всички им се струва, че е в F1 от цяла вечност - вече 7 сезона, за които участва в над 140 състезания и се превърна в един от най-популярните пилоти на планетата. 

Всъщност Макс е едва на 24, но дебютира на 17, като подобри рекорда за най-млад пилот. Договорът му с програмата на "Ред Бул" е от година по-рано и той избра австрийците, защото "Мерцедес", откъдето също го искаха, не даваше гаранция за пилотско място в F1.

Дебютът му разтърси из основи цялата организация и FIA се обезпокои сериозно. А през 2016-а въведе нови правила за издаване на състезателни суперлицензи - минималната възраст за пилотите в F1 бе закована на 18 г., придружена със задължително притежание на шофьорска книжка. Усложнени бяха и правилата за попадане в Гран при - въведена бе точкова система, основана на успехи в младежки и по-непрестижни автомобилни серии.

Когато Верстапен влезе в F1, също имаше суперлицензи, но за тях се изискваше само да се издържи изпит за познаване на кодекса на състезанията и регламента на Формула 1, да се премине тест по бързо напускане на кокпита (до 4 секунди) и кандидатът да е поддържал "приемлива" скорост на 300-километров двудневен тест зад волана на болид от F1 по всяко време до 180 дни преди подаване на заявката. Но имаше точка "особено изключение за изключителни пилотски умения". Точно по този пункт лиценз получи Верстапен, а преди него например и Кими Райконен, макар той тогава да бе на 21 г.

Макс, разбира се, нямаше шофьорска книжка и в договора му "Ред Бул" записа, че той няма право да управлява никакво друго МПС извън състезателната писта. Не можеше да иде със семейното "Рено Клио" дори до магазина, а по същото време стана 4-ти за Гран при на Унгария...

Верстапен взе книжка на 30 септември 2015-а, в деня, в който навърши 18 г. Бе минал теста по теория още през януари, на първото си градско каране се яви 10 дни преди изпита, а в решаващия ден инструкторите го мъчили цели 5 часа.

Новият шампион в F1 отдавна не кара старото "Клио". В неговия автопарк наскоро пристигна суперколата "Ферари Монца SP2", за която той плати €1.6 млн. А в гаража му са и три шикозни спонсорски "Астън Мартин" на обща стойност малко над €1.5 млн.

 

НОМЕР 1

От 2014 г. Формула 1 даде възможност на пилотите да избират състезателните си номера. С малки изключения №1 е запазен за шампиона от предходния сезон, а №17 е изваден от употреба в памет на загиналия през 2015 г. в катастрофа за Гран при на Япония Жул Бианки.

През същата 2014-а Себастиан Фетел взе №1 за последния си сезон в "Ред Бул", в чийто край титлата спечели Хамилтън. Но британецът така и не подкара болид с №1 - той пожела 44 заради номера на първия си състезателен карт.

Обаче едно от първите изявления на Верстапен след спечелването на титлата бе, че през 2022 г. ще кара с №1.

"Непременно! Колко пъти още може да имам такъв шанс? Може би това е единствената ми възможност, а и съм уверен, че това е най-добрият номер. Пък и е добре за продажбите на фенски артикули, така че ще е разумно да сменя номера", каза Верстапен.

Така по ирония на съдбата шампионският №1 ще се използва засега само от пилоти на "Ред Бул".

Ключови думи:

Формула 1, Макс Верстапен