Медия без
политическа реклама

Звезда на "Тотнъм" се уволни от казармата с награда

Хюн-Мин Сон бе три седмици във военноморските сили на Южна Корея

17 Май 2020
Хюн-Мин Сон е получил награда за най-добро представяне и е показал перфектна стрелба.
ЕПА/БГНЕС
Хюн-Мин Сон е получил награда за най-добро представяне и е показал перфектна стрелба.

Звездата на "Тотнъм" Хюн-Мин Сон използва периода без футбол заради пандемията от коронавирус, за да отбие военната си служба в Южна Корея. Футболистът влезе в казармата на 20 април и изкара три седмици обучение с военноморските сили на остров Чеджу-до.

27-годишният Сон е сред едва петимата от общо 157 войници, които са получили и награди след завършването на службата. Според представители на военноморските сили Сон се е представил най-добре от всички. Церемонията бе закрита за медии, но пък около 50 фенове на футболиста се събраха пред базата.

"Той получи награда "Пилсунг" ("сигурна победа" на корейски - б.а.), която е една от петте, давани за най-добро представяне", се казва в съобщение от армията. Сон се е представил отлично в стрелбата, като е свалил всички 10 мишени. Той е участвал в обучения за индивидуални бойни умения, като е преминал подготовка по оказване на първа помощ след нападения с химически и биологични оръжия.

В Южна Корея всички годни мъже между 18 и 35 г. трябва да преминат поне 21 месеца военна служба. Сон обаче получи изключение, тъй като спечели златен медал с националния отбор на Азиатските игри през 2018 г.  Футболистът отби службата си, след като се възстанови от контузия. През февруари той счупи дясната си ръка по време на мач с "Астън Вила".

Задълженията на Сон обаче не се изчерпват със завършването на подготвителните курсове. Футболистът е длъжен да положи 544 часа общественополезен труд до началото на 2023 г., но това може да се случи, докато играе футбол.

 

 

Кантона, Дел Пиеро и Малдини също са били войници звезди

Хюн-Мин Сон далеч не е първият известен футболист, който влиза в казармата, след като вече е звезда. Ето някои от останалите:

 

Ерик Кантона

Легендарният френски нападател влиза в казармата, след като повече от година играе за "Оксер". На футболистите е позволено да играят за отборите си, докато отбиват службата. През седмицата Кантона тренира с тима на армията, а през уикенда все пак играе за "Оксер". Легендарният треньор на тима Ги Ру се надява, че режимът ще помогне на Кантона да бъде в по-добра форма, а и да контролира нервните си изблици. Още на 18 г. нападателят влиза в конфликти. Малко преди казармата Кантона се сбива с няколко играчи на "Курнон", които го чакат пред съблекалнята, след като в мача, ядосан от острите влизания, Ерик се сдърпва с един от съперниците. Въпреки че насреща му са няколко души, Кантона раздава ритници и юмруци, докато Ги Ру не се намесва.

 

Павел Недвед

След 4 г. с екипа на "Шкода" (Пилзен) Недвед трябва да влезе в казармата през 1990 г. Той преминава под наем в "Дукла (Прага), клуб под шапката на военните. След завършването на службата Недвед отива в "Спарта" (Прага), а през 1996 г. подписва с "Лацио". След 5 години в Рим чехът премина в "Ювентус", където спечели "Златната топка" за 2003 г. 

 

Звездите в Серия А

Задължителната военна служба в Италия бе отменена през 2004 г., а преди това някои от най-големите звезди на страната минаха през казармата, макар да играеха в тимове от Серия А. Паоло Малдини и Роберто Манчини са титуляри за отборите си и вече играят в "скуадра адзура", когато ги взимат войници за по 12 месеца през 1988 г. Роберто Баджо отбива службата си по същото време. По-късно бъдещите световни шампиони Алесандро дел Пиеро и Фабио Канаваро влизат в казармата по едно и също време - през 1995-1996 г. 

Службата на футболистите все пак не е като на останалите. Армията не иска някоя от големите звезди да се контузи по време на военна подготовка. Затова футболистите прекарват малко време в казармите, като могат да изпълняват задълженията си към клубовете. 

"Само се преструвах, че стрелям. През живота си съм стрелял само веднъж, по глинени гълъби, беше катастрофа", разказва впоследствие Дел Пиеро.

Една от основните задачи на такива войници футболисти е да подсилват отбора на Италия за световното военно първенство. Италия е с най-много титли в тези шампионати, основани през 1948 г. - осем, включително и три поредни през 1987, 1989 и 1991. В тима от 1987 г. са Джанлука Виали и Чиро Ферара.

През 1995 г., отново на световното военно, Италия разполага с ред играчи от Серия А начело с Дел Пиеро, Канаваро и Марко Делвекио. Но не спечелва титлата след изненадваща загуба с 1:2 от Кипър. "Адзурите" завършват финалния мач със 7 души след червени картони на Дел Пиеро, Канаваро, Делвекио и Марко Пиованели. В тунела играчите на Италия обиждат съдията, а Никола Аморузо, Франческо Флаки, Стефано Фиоре и Алесандро Пиерини са наказани от ФИФА впоследствие.  

Въпреки провала треньорът на военния тим Дженаро Оливиери си спомня с добро играчите, най-вече Дел Пиеро: "Канаваро още беше в началото на кариерата си, но Дел Пиеро бе шампион с "Юве", национал и вкарваше в Шампионската лига. Той не се делеше от останалите. Помня как организирахме мач в Калабрия за много болно дете. Дел Пиеро беше в Германия с "Юве", обадих му се, той хвана самолет и се присъедини към военния отбор. Затова му се възхищавам, никога няма да забравя какво направи. Военните власти бяха горди с Але и останалите. Макар че не бяха много добри войници - когато козируваха, си бъркаха в очите."

 

Теему Тайнио

Бившият халф на "Тотнъм" също бе войник като професионален футболист. Финландецът е само на 16 г., когато получава повиквателна, и твърди, че това му е попречило да премине в "Манчестър Юн". Тайнио минава проби на "Олд Трафорд", като се очаква да бъде тестван от "червените дяволи" още веднъж. Но го взимат в казармата. 

"Изиграх няколко мача, вкарах няколко гола, защото бях нападател тогава, и те искаха да отида отново, но аз им казах: "Трябва да отбия военната си служба", разказа по-късно Тайнио, който игра за "Оксер", "Съндърланд", "Бирмингам", "Тотнъм", "Аякс" и "Ню Йорк Ред Булс".

 

Брус Гробелар

За разлика от останалите случаи, легендарният вратар участва в битки. Гробелар е тийнейджър, но вече играе редовно, когато е мобилизиран и участва в гражданската война в Зимбабве (тогава Родезия) през 1975 г. В интервю за "Гардиън" през 2018 г. бившият вратар на "Ливърпул" описа първия случай, в който е убил човек: "Беше привечер. Слънцето потъва, ти виждаш сенки в храстите. Не можеш да различиш много, само бялото на очите. Или ти, или те. Стреляш, стрелят по теб. Чуваш викове: "Ефрейтор, уцелиха ме". Казваш им да мълчат, защото иначе ще те убият.  Когато свърши стрелбата, виждаш тела навсякъде. Всичко в стомаха ти излиза през устата." Гробелар, който игра 14 г. за "Ливърпул", признава, че футболът го е спасил след войната.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Тотнъм, Висша лига, футбол

Още по темата