Звездно представяне на Везенков и Бост не стигна срещу Турция

03 Септ. 2022
Американският гард на българския национален отбор Дий Бост пробива през опитващия да го спре Игитджан Сайбир (в гръб) и преследващия го Шейн Ларкин (вдясно) към коша на Турция по време на мача в "Тбилиси Арена".

Двамата лидери на националния отбор по баскетбол - Александър Везенков и Дий Бост, изиграха много силен мач срещу Турция, но тимът ни допусна втора поредна загуба на европейското първенство в Чехия, Грузия, Италия и Германия. Във втората си среща от група А в грузинската столица Тбилиси селекцията на Росен Барчовски отстъпи с 87:101 пред звездния състав на южната ни съседка.

И Везенков, и Бост завършиха двубоя с "дабъл-дабъл" - българското крило вкара 28 т. и спечели 15 борби, а американският гард реализира 12 т. и даде 13 асистенции. Натурализираният ни национал обаче беше напълно обезличен през второто полувреме и целият му точков актив бе постигнат до почивката, когато нашите водеха с 51:50.

Решаваща за развръзката на двубоя беше последната четвърт, която турците спечелиха с 26:16 и постигнаха трицифрена резултатност в българския кош. Крилото на "Кливланд Кавалиърс" Джеди Осман вкара 25 т., а центърът на "Хюстън Рокетс" Алперен Шенгюн добави 20 т. и 9 борби от пейката. Американският двигател на турския национален отбор Шейн Ларкин ("Анадолу Ефес") допринесе с 13 т. и 9 асистенции.

От българския състав силен мач изигра и Чавдар Костов, който отбеляза 15 т. и взе една борба. Останалите титуляри в петорката ни бяха Емил Стоилов (8 т., 3 борби) и Станимир Маринов (4 т., 2 борби, 2 асистенции). Димитър Димитров и Александър Янев пък се включиха с по 7 т. като резерви.

"Във втори мач вкарваме 87 точки. Но ако не почнем да пазим, да се борим, да слагаме нашите тела и да ги бутаме, няма да победим никой - анализира Везенков играта в защита на отбора ни. - С по-добри отбори няма как да победим така. С тези отбори, ако не пазиш, няма как да победиш. Ние знаем, но дали можем? Това е големият въпрос. В началото знаехме, че тези мачове са по-трудните. Сега идват малко по-лесните мачове, където имаме шансове - трябва да излезем и да се борим до края. Ако играем така в защита, нямаме шанс да победим никой."

Следващият двубой на "трикольорите" е утре срещу тима на Черна гора. До края на груповата фаза нашите баскетболисти ще премерят сили още с домакина Грузия (6 септември) и Белгия (7 септември).

Enjoy the highlights of the game between Bulgaria and Turkey from the FIBA #EuroBasket 2022 - Group Phase!#EuroBasket #BringTheNoise📺 Watch live games and e...