Медия без
политическа реклама

Алтернативните браузъри отчитат ръст след нова европейска регулация

Pixabay

Малко повече от месец от влизането в сила на Закона за цифровите пазари (DMA - Digital Markets Act), вече се наблюдават първите ефекти от неговото прилагане. Тази регулация, която беше въведена с цел да гарантира по-справедлива конкуренция в дигиталния свят, вече предизвиква промени в индустрията на смартфоните.

Според новите разпоредби, производителите на смартфони са задължени да предоставят на потребителите възможността да изберат браузър при първоначалната настройка на устройството. Това означава, че те вече не са ограничени до предварително инсталирания браузър на устройството.

Изглежда, че влизането в сила на закона от 7 март вече дава резултати. По данни на базирания в Кипър уеб браузър Aloha, вече се наблюдава ръст в броя на потребителите му. Други като Brave, Opera и Vivaldi също съобщават за повишен интерес от страна на потребителите.

Въпреки това, прилагането на DMA е едва в началото си, тъй като въвеждането на екрани за избор все още е в процес на разработка и много потребители в ЕС дори още не са виждали такива. Целта на екраните за избор е да противодействат на доминирането на големите платформи и на настройките по подразбиране, като предупреждават потребителите, че има и други възможности. Но за да могат екраните за избор да стимулират конкуренцията, потребителите все пак трябва да решат да преминат към алтернативно приложение. 

Целта на DMA е да стимулира конкуренцията срещу интернет гигантите, чиито платформи със значително пазарно влияние им дават много оперативни предимства пред по-малките конкуренти. Регламентът постига тази цел чрез списък от правила, който технологичните гиганти трябва да спазват. 

В случая с браузърите той задължава производителите на iOS Apple и на Android Google да показват екрани за избор на браузър, принуждавайки ги да насочват потребителите към алтернативи на Safari на Apple и Chrome на Google.

Последвайте ни и в google news бутон