Медия без
политическа реклама

Джойстик за 30 долара влезе в съдебно дело за катастрофата на Titan

Семейството на френския дълбоководен изследовател Пол-Анри Луи Емил Наржоле, загинал като част от петчленен екипаж по време на гмуркането на дълбоководния апарат "Титан" (DWS), стана първото, което подаде иск за смърт по непредпазливост срещу оператора на подводния апарат OceanGate и наследниците на собственика и главен изпълнителен директор на компанията Стоктън Ръш, пише TechSpot.

Подводният апарат Titan, предназначен за изследване на останките на Титаник, претърпя трагичен инцидент през 2023 година. По време на спускане към дълбините на Атлантическия океан, контактът с апарата бе изгубен, което доведе до мащабна спасителна операция. След няколко дни на интензивно търсене, бе установено, че Titan е претърпял катастрофална имплозия на голяма дълбочина, което доведе до незабавната смърт на всички петима души на борда. Инцидентът подчерта рисковете и предизвикателствата, свързани с дълбоководните експедиции, особено при изследването на толкова отдалечени и екстремни среди.

Искът, подаден в съда на окръг Кинг в щата Вашингтон, обвинява OceanGate и други лица в "груба небрежност" във връзка с фаталния инцидент, станал на 18 юни 2023 година. В документа се посочва, че ОушънГейт и Стоктън Ръш, който също е загинал при инцидента, "не са разкрили" ключови факти за състоянието и издръжливостта на подводницата, знаейки които Наржоле никога не би се съгласил да участва в гмуркането на Титан.

 

Съобщава се, че "Титан" е бил изработен от въглеродни влакна, които могат да се напукат при многократно свиване, а не от титан, който обикновено се използва в строителството на подводници. Отбелязва се също така, че устройството не е било тествано или надлежно сертифицирано.

Освен това се споменава, че за управлението на дълбоководното превозно средство е използван геймърски джойстик Logitech F710 за 30 щ. долара, свързана със системата чрез Bluetooth връзка вместо специален контролер с кабел. Отбелязва се също така, че основното отделение на Titan е имало само един физически бутон - за включване на захранването - и целият останал хардуер, включително индикатори и измервателни уреди, е бил чувствителен на допир.

В съдебния иск обаче не се посочва нито един елемент, който е причинил катастрофата. Вместо това в него се твърди, че инцидентът е причинен от поредица от повреди на няколко неправилно проектирани или произведени части и системи.

Семейството на жертвата е поискало обезщетение в размер на 50 млн. долара. "Надяваме се, че чрез този иск ще можем да получим отговори за семейството как точно се е случило това, кой е бил замесен и как е могъл да допусне това да се случи", заяви адвокатът на ищците Тони Бъзби.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Titan, OceanGate, Стоктън Ръш