Медия без
политическа реклама

Huawei съди MediaTek за нарушаване на патенти

Huawei съди тайванския дизайнер на чипове и най-голям производител на едночипови платформи за смартфони в света MediaTek, обвинявайки го в нарушаване на патенти. Този ход се разглежда като опит на китайската компания да увеличи лицензионните такси, които събира.

Huawei, която притежава патенти за много фундаментални мобилни технологии, подаде иска в окръжен съд в Китай. MediaTek, най-големият в света разработчик на мобилни процесори за смартфони и други мобилни устройства, потвърди иска в заявление до Тайванската фондова борса, като заяви, че той няма да има съществено въздействие върху бизнеса ѝ. Компанията отказа да коментира допълнително въпроса. Подробности, свързани със съдебното дело, все още не са оповестени публично - не е известно и колко е изчислила Huawei за своите щети.

Сред клиентите на MediaTek са някои от най-големите производители на смартфони и таблети в света, включително Samsung, Amazon, Oppo, Sony, Vivo и Xiaomi. Компанията беше доставчик на чипове за смартфони и за самата Huawei, докато САЩ не наложиха санкции на китайския производител през 2020 г. В края на първото тримесечие на 2024 г. MediaTek държи най-големия дял от пазара на процесори за смартфони в света - 40%. Тя беше следвана от Qualcomm и Apple.

Според източник на Nikkei Asia, с този иск Huawei се стреми да увеличи размера на лицензионните такси, които събира, за да може да продължи да инвестира в своите изследвания и разработки. Това е и начин компанията да покаже на света истинските си технологични възможности. Huawei е принудена да подава патентни искове срещу множество компании главно за да увеличи източниците си на приходи, след като бизнесът ѝ със смартфони беше засегнат от санкциите на САЩ, припомня друг източник.

Huawei притежава голяма част от патентите със стандартно значение (Standard-Essential Patents - SEPs), които са ключови за безжичните стандарти - по-специално 20% от патентите, свързани с 5G. Сред партньорите на Huawei за лицензиране и кръстосано лицензиране са европейски производители на автомобили, включително Volkswagen, Mercedes Benz, Audi, BMW и Porsche. Споразумения за кръстосано лицензиране са подписани с Oppo и Samsung. Миналата година Huawei се опита да наложи такси на 30 малки и средни японски компании, които са използвали нейната патентована технология. През 2022 г. приходите на Huawei от патентни плащания са достигнали 560 млн. долара, по данни на самия китайски производител. Понастоящем лицензионните такси на Huawei се плащат от около 200 компании, както е изчислено в Nikkei Asia.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Huawei, MediaTek, патенти

Още по темата