Повечето интернет потребители са уверени, че могат да разпознаят дали дадено изображение е генерирано от изкуствен интелект, или не. Откриването му е лесно, ако съдържа странни неточности, нарушаващи законите на физиката, неестествени очи и устни или повече пръсти на ръката.
В същото време обаче AI технологията непрекъснато се развива и няма да мине много време, преди да стане невъзможно да се различи кое изображение е истинско и кое - генерирано от изкуствен интелект. Един от основните играчи в бранша - OpenAI се опитва да изпревари усложняването на проблема, като пуска набор от инструменти, откриващи изображенията, създадени дори от нейния изкуствен интелект DALL-E 3.
Компанията твърди, че новият инструмент може да открива изображенията, създадени от собствения ѝ генератор, в 98% от случаите. В същото време обаче той успява да класифицира само от пет до десет процента от изображенията, създадени от други модели на изкуствен интелект.
Положителното е, че OpenAI не крие ограниченията на своята технология за откриване на генерирани от изкуствен интелект изображения. В допълнение към усилията ѝ за справяне с т. нар. deepfake, компанията предоставя на външни тестери достъп до набора си от инструменти, като по този начин се надява да ускори отстраняването на съществуващите проблеми.