Руският пазар за добив на криптовалути показва впечатляващ растеж. Експертите смятат, че през 2023 г. обемът на добива ще се увеличи повече от два пъти на годишна база, съобщава "Комерсант". По данни на BitRiver, най-големия оператор на центрове за данни за добив, в Русия са били добити 54 хил. биткойна на стойност 3,5 млрд. долара, което превръща страната във втората по големина страна за добив на криптовалути в света, отстъпвайки само на САЩ.
Експертите прогнозират, че при благоприятни условия темпът на растеж може да бъде между 20 и 40% и през тази година. Това налага приемането на балансирано регулиране на индустрията, което ще помогне за затвърждаване на позицията на Русия като един от лидерите на световния пазар.
Миналата година в Руската федерация вече работеха около 2,2 GW минни мощности. За сравнение, в Съединените щати този показател е 5,3 GW. В същото време преобладаващата част от руските мощности се използват за добив на биткойни - почти до 95%, според оценките на BitRiver.
Съществуват няколко ключови фактора, които правят Русия привлекателна за „миньорите“, добиващи виртуалните валути. Това са ниските тарифи за електроенергия, благоприятният климат в Сибир и други северни региони за охлаждане на оборудването, както и наличието на свободни производствени площадки. Например, както отбелязва Никита Васев, основател на TerraCrypto, разходите за добив на 1 биткойн за ферма от 200 машини са около 2,8 млн. рубли на месец. А при сегашните цени тази сума се възвръща за шест месеца.
В момента дейностите по добив на криптовалути в Русия не са регулирани на законодателно ниво. Въпреки това Държавната дума вече разглежда съответните законопроекти, тъй като според закона "За цифровите финансови активи" криптовалутата е призната за собственост, казва Ярослав Шицле, ръководител на отдел "IT&IP-решаване на спорове" в адвокатската кантора "Рустам Курмаев и партньори". Според експертите приемането на балансирана регулация само ще засили позициите на Русия на световния пазар на добив на криптовалути. Прекомерното регулиране обаче крие рискове за рентабилността на отрасъла, предупреждава Шитсле.