Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си, с което застрашават радиоастрономическите наблюдения, според най-ново проучване на ASTRON - това ни информира Димитър Сотиров от Институт по астрономия с НАО на БАН.
Наблюдения с радиотелескопа LOFAR (Low Frequency Array) през миналата година показаха, че сателитите Starlink от първо поколение излъчват нежелани радиовълни, които могат да попречат на астрономическите наблюдения. Нови проучвания с радиотелескопа LOFAR, най-големият радиотелескоп на Земята, който осъществява наблюдения при ниски честоти, показаха, че второто поколение сателити Starlink V2-mini; излъчват до 32 пъти по-ярки непреднамерени радиовълни в сравнение със спътниците от предишното поколение, като потенциално „заслепяват“ радиотелескопите в ниски радио честоти и по този начин пречат на жизненоважни изследвания на Вселената.
България е член-съосновател на европейския консорциум за научноизследователска инфраструктура LOFAR ERIC, в близост до Националната астрономическа обсерватория Рожен се строи наблюдателна станция на LOFAR, която се очаква да заработи към края на 2025 г.
През последните години броят на сателитите, изстреляни в ниска околоземна орбита (LEO), рязко нарасна в резултат от бързата комерсиализация на космоса и напредъка в сателитните технологии. От 2019 г. компании като SpaceX и OneWeb са изстреляли стотици до хиляди сателити, особено за комуникационни цели. Плановете показват, че броят на спътниците в орбита може да надхвърли 100 000 до края на десетилетието.
Растящите излъчвания на радиовълни от сателитите в LEO пораждат сериозни опасения за бъдещето на астрономическите изследвания.
Проучването, което показва тази опасност, е проведено с помощта на радиотелескопа LOFAR в две обширни едночасови сесии за наблюдение на 19 юли 2024 г. в радиочестоти над и под FM диапазона (98-108 MHZ), използвани от радиостанциите.
По време на тези наблюдения екипът e установил нежелано електромагнитно излъчване (UEMR) от почти всички наблюдавани сателити Starlink, от първо и от второ поколение.
„С LOFAR започнахме програма за наблюдение на нежелано излъчване от сателити, принадлежащи към различни съзвездия, и нашите наблюдения показват, че сателитите Starlink от второ поколение излъчват по-силни излъчвания и го правят в по-широк диапазон от радиочестоти, в сравнение с първото поколение сателити", казва водещият автор на изследването Кеес Баса от ASTRON (Нидерландският институт за радиоастрономия).
Анализът разкрива, че тези по-нови сателити излъчват до 32 пъти по-ярки непреднамерени радиовълни в сравнение с първото поколение, като нивата потенциално надвишават международно регулираните прагове за смущения, определени за умишлени емисии и дори по-облекчени стандарти за наземна електромагнитна съвместимост.
„В сравнение с най-слабите астрофизични източници, които наблюдаваме с LOFAR, UEMR от сателитите Starlink е 10 милиона пъти по-ярък. Тази разлика е подобна на най-слабите звезди, видими с просто око, и яркостта на пълната Луна. Тъй като SpaceX изстрелва около 40 сателита Starlink от второ поколение всяка седмица, този проблем става все по-сериозен“, добавя Кеес Баса.