151-метров дирижабъл ще направи опит да обиколи Земята по екватора, ползвайки единствено слънчева енергия. Цялата горна повъхрност на Solar Airship One е около 4800 м2, почти колкото футболно игрище, и ще бъзе покрита със соларно фолио.
Всъщност дирижабълът, който е проект на Euro Airship, ще се задвижва и с водород, и с ток. Денем панелите ще управляват системите за електрическо задвижване, като същевременно ще трупат допълнителна мощност чрез електролиза на вода във водород, който после ще захранва горивна клетка за движението нощем.
Дирижабълът ще бъде с екипаж от трима: бившия френски астронавт и пилот от военновъздушните сили Мишел Тонини; оцелелялата при самолетна катастрофа и парализирана бивша авиоакробатка Дорин Борнетон; и „вдъхновителят“ на проекта - Бертран Пикар, който осъществи първото нонстоп околосветско плаване с балон през 1999 г. и също така пилотира Solar Impulse 2 на първия околосветски слънчев полет, продължил 16.5 месеца през 2015-16 г.
Очакваната средно скорост на дирижабъла е 83 км/ч, което е по-малко от 1/10 от скоростта на среден клас пътнически самолет. Но пък тези въздухоплавателни средства имат други ключови предимства – могат да спират и тръгвате от горе-долу всяка точка по повърхността, без да има нужда от писта, а също и голяма товароподемност. Освен това са на практика безшумни.
Проекти като AirYacht и bootylicious Airlander имат за цел иманно да възкресят дирижабъла като форма на луксозно пътническо пътуване. Екипът, подготвящ Solar Airship One обаче смята, че пълните с водород дирижабли са бъдещето за превоз на товари с нулеви емисии, защото могат да носят 8 до 10 пъти повече от товарен самолет, при това на 1/4 от цената на един полет. От друга страна те са до 10 пъти по-бързи от товарен кораб.
Енергията, която Solar Airship One ще използва, е възобновяема, но един ключов компонент все пак не е. Твърдата структура на балона ще е с 15 отделни отсека, съдържащи общо 50 000 м3 хелий. А хелият е единственият елемент на Земята, който е напълно незаменим, тъй като когато бъде изпуснат във въздуха се издига над от атмосферата и се изхвърля в Космоса.
Екипът на Euro Airship се подготвя да предприеме своето околосветско плаване с нулеви въглеродни емисии през 2026 г. Планът е дирижабълът да се придържа близо до екватора на надморска височина около 6000 м, което означава, че ще измине 40 000 км за една пълна обиколка на Земята. А това ще отнеме 20 дни.