Съд в Обединените арабски емирства е издал решение, с което признава изплащането на заплати в криптовалута за законно. Това решение е взето по дело, в което служител на местна компания обвинява работодателя си, че не е изплатил част от заплатата му под формата на криптовалутни токени EcoWatt.
Решението на Първоинстанционния съд на Дубай показва нарастващото признаване на цифровите активи в трудовите договори, коментира по въпроса Ирина Хийвър, партньор в базираната в ОАЕ правна кантора NeosLegal. Тя също така отбеляза, че решението на съда демонстрира отклонение от предишната позиция на съда, когато през 2023 г. подобен иск е бил отхвърлен, тъй като спорната криптовалута не е била точно оценена. Според адвоката настоящото решение на съда показва, че подходът към интегрирането на цифровите активи в икономическата система на страната е станал по-прогресивен.
Хийвър заяви, че делото се отнася до служител на местна компания, който съди работодателя си за неизплащане на заплата, обезщетение за незаконно уволнение и други обезщетения. В трудовия му договор е било посочено, че всеки месец освен обичайните парични средства той получава и 5250 токена EcoWatt. Спорът възникнал, тъй като работодателят му не изплатил част от заплатата му в криптовалута в продължение на шест месеца.
В подобно дело през 2023 г. съдът намира включването на токени EcoWatt в трудовия договор за законно, но не разпорежда на работодателя да изплати дълга, тъй като ищецът не е представил ясен метод за остойностяване на криптовалутата в парично изражение. Според Хийвър тази година съдът е направил крачка напред, като се е произнесъл в полза на ищеца и е наредил на работодателя да изплати договорената сума в криптовалута в съответствие с трудовия договор.
Отбелязва се, че решението на съда в полза на ищеца ще създаде положителен прецедент, който ще насърчи по-нататъшното интегриране на цифровите валути в ежедневните финансови транзакции. Според Hiver това ще доведе до по-приобщаваща и иновативна бизнес среда.