Медия без
политическа реклама

Всезнайко спори със себе си в Кеймбридж

Pixabay

В Кеймбридж, домът на най-стария клуб за дебати в света, миналата седмица имаше демонстрация какво може да очакваме от бъдещето - там се представи робот на американската компания International Business Machines Corporation (IBM), компютър, който проведе задълбочен дебат със... себе си.

Всички в залата мълчаха, докато „двете страни“ на изкуствения интелект внимателно подчертаваха встъпителните си думи в диспута по темата "Може ли изкуственият интелект да донесе повече вреда, отколкото полза?"

Първо, роботът с изкуствен, леко женствен глас каза, че изкуственият интелект няма да може да вземе морално правилно решение, тъй като моралът е присъщ само на хората. "И това може да доведе до катастрофа. Изкуственият интелект може да нанесе много щети",  продължи компютърът.  Той добави, че изкуственият интелект може да взема само решения, за които е програмиран, а той не може да бъде програмиран за всички сценарии. На това са способни само хората.

После машината смени страницата и извади контрааргументи. "Изкуственият интелект ще бъде голямо предимство, защото ще освободи хората от ежедневните задачи, които се повтарят", каза компютърът с различен глас.

Членовете на клуба за дебати, който по време на своето 200-годишно съществуване е посрещал видни личности като Уинстън Чърчил, Далай Лама и Бил Гейтс, бяха омагьосани от първия нечовешки гост. За да може да води този дебат, роботът на IBM е бил "захранен" с мненията на 1100 студенти в Кеймбридж. Според научния ръководител на проекта Ноам Слоним целта на заданието е била системата първо да анализира мненията на студентите и да ги постави в графата "за" или в графата "против". След това роботът трябвало да класира най-добрите аргументи, да коригира правописните и граматическите грешки и след това да компилира и направи убедително 5-минутно изявление въз основа на всичко научено. От IBM заявиха, че на компютъра му е била нужна само 1 минута, за да завърши целия процес.

Потенциалните приложения на тези технологии включват подпомагане на проучвания на компании или правителството или анализиране на обратната връзка на клиенти.

Дебатът с компютъра не мина без хора. Компютърът завърши дебата с думите: „Да преминем към проблем, близък до изкуственото ми сърце - технологията." Това разсмя публиката, която се включи в дебата. В хода на разговора членовете на клуба дадоха име на компютъра - Всезнайко. 

В крайна сметка членовете на клуба гласуваха в подкрепа на тезата, според която изкуственият интелект носи повече ползи, отколкото вреда.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

дебат, компютър

Още по темата