Медия без
политическа реклама

Нилс Абел е Моцарт на математиката

Гениалният норвежец е живял само 26 години, но разработва фундаментални области

12 Авг. 2022
Портрет на Нилс Абел от Йохан Горбиц (1826 г.).
Портрет на Нилс Абел от Йохан Горбиц (1826 г.).

Норвежкият математик Нилс Абел е живял едва 26 години, но е оставил в наследство фундаментални разработки. Неговите изследвания са така смели и прецизни, че са го нарекли "Моцарт на математиката".

Нилс Хенрик Абел е роден на днешния 5 август преди 220 години на остров Финьо, близо до Ставангер. Баща му е беден лутерански свещеник, който скоро след раждането на Нилс се премества със семейството си в енорията на Гйерстад до град Рисьор в Югоизточна Норвегия.

13-годишен Нилс е изпратен с батко си Ханс Матиас да учи в Осло, където постъпва в Катедралното училище. Математическият му талант е забелязан 2 години по-късно, когато пристига новият учител по математика Бернд Микаел Холмбьо. Именно той запознава Абел със специализирана литература и му предлага оригинални проблеми, които да решава. Абел изучава трудовете на Исак Нютон и Леонард Ойлер, на съвременниците си Жозеф-Луи Лагранж и Карл Фридрих Гаус. Завършва училището със степен "кандидат по философия" (Candidatus philosophiae).

Бащата на Абел умира през 1820 г., като оставя семейството си в тежко финансово положение. Но учителят Холомбьо започва да набира средства, за да може младият талант да учи в университет. През 1821 г. Нилс се явява на приемните изпити в Университета на Осло (тогава Кристиания) и ги взема със средни оценки по всички предмети, с изключение на математика и физика, където е изключителен.

Още на следващата 1822 г. Абел получава предварителна степен от университета и продължава обучението си самостоятелно, подпомогнат със субсидии от учителя си Холомбьо.

Първата му научна работа е отпечатана в местното „Списание за естествени науки“ (Magazin for Naturvidenskaben). След това написва още няколко кратки математически статии, издадени в следващи броеве. Една от тях съдържа решението на интегралното уравнение и това полага основата на изключително важен дял на математиката.

През зимата на 1822 - 1823 г. Абел завършва първия си голям труд, посветен на интегрирането на диференциални уравнения. Това става повод неговите приятели, начело с Холомбьо, да призоват краля да му отпусне стипендия за обучение в Германия и Франция.

През 1824 г., докато чака кралския указ, геният публикува своето доказателство за невъзможността алгебрично - чрез радикали (с извличане на корен), да се реши общото уравнение от пета и по-висока степен, с което се надява да получи още по-голямо признание.

 

Изпраща работата си и на Гаус, но той я отхвърля,

 

без да признае, че проблемът наистина е решен.

След отпускането на стипендията Абел поема към Германия през септември 1825 г. Планът и условията в указа са той да отиде първо именно при Гаус в Гьотинген, а след това в Париж. Но когато стига до Копенхаген, маршрутът е променен и младежът пристига в Берлин. Там се запознава с Август Леополд Креле - строителен инженер и математически ентусиаст, който става негов близък приятел и ментор.

Заради него Креле създава Journal für die reine und angewandte Mathematik ("Журнал за чиста и приложна математика"), станал известен като "Журналът на Креле" (впрочем, списанието още съществува и продължава да има добра международна репутация). Първият му брой съдържа работи на Абел, включително по-сложна версия на разработката му за уравненията от пета и по-висока степен. Норвежецът публикува в журнала и свои идеи за теория на уравненията, теоретична механика, теорията за елиптичните комплексни функции, по която работи едновременно с германеца Карл Густав Якоби.

Тъй като при пътуването Абел е част от група млади норвежки учени, повечето от които изучават минералогия и геология, той трябва да се съобрази и с техния интерес - Южна Германия, Австрия, Швейцария и Северна Италия. През февруари се озовава за няколко месеца и във Венеция.

Стига до Париж - тогавашният център на математиката, едва през юни 1826 г. и пише: "Най-после пристигнах във фокуса на всичките си математически надежди“, като обяснява дългото отклонение така: "Желанието ми да видя и част от Европа беше голямо. Трябва ли да ограничаваме пътуванията си само до изследването на строго научното?".

В Париж Абел се свързва с изтъкнати математици.

 

В наетата малка стая написва своя Парижки трактат,

 

съдържащ неговата теорема за елиптични интеграли. Впечатляващото в него е монументалната обобщеност в изложението на проблема. Трактатът отваря области за изследване, в които и до днес се правят нови открития и той продължава да е крайъгълен камък в историята на математиката.

Абел предава трактата на Френската академия на науките в края на октомври 1826 г., подписвайки го „par N. H. Abel, Norvegien“ (от Н. Х. Абел, норвежец). Остава в Париж до края на годината и докато чака отговор, завършва няколко други изследвания. Трактатът обаче е оставен без отговор и до края на живота си математикът счита, че е загубен завинаги.

Престоят в Париж завършва с разочарование, а освен това Абел се разболява от туберкулоза. В самия край на 1826 г. той заминава при приятелите си в Берлин. Предлагат му да стане редактор на "Журналът на Креле", но той отказва.

 

Носталгията го връща в Норвегия, затънал в дългове и болен.

 

Издържа се с частни уроци и от малък грант от Университета на Осло, където през 1828 г. заема временна преподавателска длъжност. Бедността и болестта му не намаляват неговата математическа "производителност" и той пише голям брой разработки - главно върху теория на уравненията и елиптичните функции. Сред тях е и теорията за полиномни уравнения с Абелови групи.

По това време славата му на брилянтен математик вече се е разпространила и група математици от Френската академия ходатайства да му се осигури подходяща позиция. Те пишат дори на краля на Норвегия и Швеция Карл XIV Йохан. Креле пък опитва да му уреди професорско място в Берлин.

През есента на 1828 г. обаче състоянието на Абел се влошава, а туберкулозата му става много тежка след едно пътуване с шейна за Коледа при годеницата му във Фроланд. Именно там е прикован на легло и на 6 април издъхва едва на 26-годишна възраст.

Трудовете на Абел обаче продължават да вълнуват математическата общност и са доразработени. Откритията му обуславят развитието на теорията на Галоа и теорията на функциите на комплексна променлива. На негово име са наречени редица теореми – за непрекъснатост, за алгебричните уравнения, за приводимостта на сумата на абеловите интеграли, за степенните редове, за редовете на Дирипле и др.

През 1839 г. учителят му Холомбьо издава в Осло неговите „Събрани съчинения“ в два тома. Две години по-късно пък Френската академия на науките публикува неговите мемоари.

През 2002 г. в чест на 200-годишния юбилей от рождението на гения норвежкото правителство учредява Абелова награда за математика, към която има и премия от 7.5 млн. крони (725 000 евро). В негова чест е наречен и кратер на обратната страна на Луната - кратерът Абел.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

математика, Нилс Абел

Още по темата