Медия без
политическа реклама

Кулинария

Отговорности на печената тиква

Пази очите и сърцето, гали бъбреците и е мехлем за стомаха

29 Окт. 2021
Pixabay

От края на октомври започва сезонът на тиквите. При това на печените тикви. По това време, ако напишете в интернет „печена”, Гугъл сам добавя „тиква”. Тя може да се приготви по много други начини, може да се вари, да се пържи или да се напълни с нещо, да се направи на супа, става също за пудинги, кремове, от нея може да се  направи щрудел, баница и много други неща, но печената тиква с мед и орехи си остава класика.

В този забележителен плод има нещо тайнствено и дори мистично, поради което в католико-протестантските култури той се е превърнал в задължителен атрибут на празника Вси светии, познат и като Хелоуин. Тиквените фенери внасят колорит и закачлива загадъчност около шумните улични компании.
Тиквата е сред най-изразителните примери за двузначността на символите. Докато у нас името й обикновено се свързва с глупостта, в други култури тя носи съвсем различна символика. За някои африкански племена тиквените семки са символ на мъдростта. Според древни китайски митове за Сътворението космосът се е самозародил под формата на огромна тиква. Създателят на видимия и невидимия свят Пангу живял 18 000 години в тиква (или кратуна), докато сушата се отдели от водата. Така тиквата се е оказала натоварена с функциите на Ноевия ковчег.

Според някои даоистки вярвания тиквата е храна на безсмъртието, а по нейните лиани древните хората се изкачвали на небето, за да общуват с боговете. Нека добавим още, че пещите на средновековните алхимици най-често са били с форма на тикви или кратуни.

От тиквата винаги може да се очаква някаква изненада - понякога приятна, друг път не. Точно в полунощ добрата фея превръща каляската на Пепеляшка в тиква и така героинята внезапно се връща в суровия свят на реалността. Или драмата на архиваря Душко Добродушков от разказа на Елин Пелин. Той лекомислено отказва предложеното му парче ароматна печена тиква в дома на неговия началник, уж за да прикрие селския си произход. После същата печена тиква започва да го преследва в сънищата му и най-сетне го докарва до тежка душевна драма. За разлика от литературните и митологични образи на тиквата, които често са заредени с някакво коварство и двусмислие, кулинарните й проявления са доминирани от усещане за топлота и благост.

Модерната митология на тиквата е свързана предимно с многобройните здравни или профилактични свойства, които диетолозите й приписват. Ето и някои от тях. Горещо я препоръчват при стомашни и чревни заболявания, язва на стомаха, на дванадесетопръстника, колити и гастрити. Много полезна е за бъбреците, защото извежда от организма солта и водата. Препоръчват я при диабет заради ценните фибри, минерали и витамини. Заради високото съдържание на калий предпазва от висок холестерол и редица заболявания на сърцето. От семките се прави олио, което подобрява състава на кръвта и предпазва от рак на простатата.

Тиквата е нискокалорична, поради което може да се яде неограничено без риск от затлъстяване. Тиквените семки предпазват от паразити, както от някои кожни екземи. Заради високото съдържание на бетакаротин я препоръчват за профилактика на очни болести. Особено при хора, които работят с компютри. Нека добавим, че действа добре също и на нервната система. Препоръчват я още при стрес и безсъние. И най-сетне, казват, че подсилвала либидото и стимулирала половите желания, а следователно и възможностите, като в същото време предпазва организма от стареене. И то май не остана важен орган, на който тиквата да не помага. Но най-важното е, че е вкусна. Особено ако е добре приготвена. Може просто да е изпечена с малко вода и захар или мед на фурна, а може да е грижливо напълнена със сушени плодове, ядки и напръскана с малко коняк, преди да поеме към фурната.

Печена тиква със сушени плодове
Продукти: 1 тиква, 200 г сушени плодове (сливи, кайсии, стафиди, смокини), 4-5 с.л. мед (или няколко локума), 100 г ядки (орехи, лешници, бадеми, тиквени семки).
Тиквата се измива добре и горната част се отрязва като капаче. Внимателно се почиства меката част със семената. Пълни се със сушените плодове, ядките и меда. Завива се във фолио, затваря се с капачето и се пече в силна фурна около два часа.

Пудинг от тиква
Продукти: 600 г тиква, 1 ванилия, 2 с.л. брашно, 2 с.л. сметана, 80 г захар, 4 яйца, 2 с.л. ром, 50 г стафиди. За карамела: 3 с.л. захар, 1 ч.л. вода.
Изчистената тиква се нарязва на парчета и се вари в тенджера с половин ч.ч. вода заедно с ванилията, след което се смачква на пюре. Прибавят се брашното, сметаната, захарта и разбитите яйца. След това се добавят ромът и стафидите и всичко се разбърква. В кръгла форма за печене се прави карамел от захарта и водата. Отгоре се изсипва сместа и се пече в умерена фурна на водна баня около един час. След като изстине, пудингът се обръща в чиния за торта.

Френска печена тиква
Продукти: 500 г тиква, 50 г масло, 100 мл прясно мляко, 2 яйца, щипка индийско орехче, сол, черен пипер, олио за намазване.
Тиквата се обелва и се нарязва на кубчета. Сварява се в леко подсолена вода и се отцежда. Парчетата се подреждат в предварително намазана тавичка. Разбиват се едно цяло яйце и жълтъкът от второто с млякото, размекнатото масло и подправките. Разбърква се до получаване на еднородна смес. Внимателно се добавя разбитият на сняг белтък и със сместа се покрива сварената тиква. Запича се за няколко минути в гореща фурна.

Пиле в тиква
Продукти: 800 г пилешко месо, 1 малка тиква, 2 картофа, 2 ябълки, 1 глава лук, 1 с.л. брашно, 60 мл сметана, 200 мл пилешки бульон, 30 г масло, червен пипер, черен пипер, магданоз, сол.
Обезкостеното пилешко месо се нарязва на парченца, запържва се леко и се изважда. В същата мазнина се задушава ситно нарязаният лук, добавят се брашното, червен пипер и сол, добавя се бульон и пилешкото месо и се вари на слаб огън. Горната част на тиквата се отрязва като капак, изчиства се от семките и се изпича във фурна до омекване. От отрязаната част с малка лъжичка се издълбават топчета с големина на лешник. Същите топчета се изрязват от ябълките и картофите и се задушават в масло до омекване и се посоляват. Щом пилето се свари, се добавя сметана и се оставя още десетина минути на огъня. Пилешкото месо и задушените топчета се слагат в тиквата, залива се със соса от варенето, наръсва се обилно с пресен магданоз и се сервира.

Пълнена тиква с боб
Продукти: 1 кръгла тиква (4-5 кг), 100 г булгур, 2 с.л. зехтин, 2 скилидки чесън, 1 стрък праз, 100 г гъби, 300 г сварен зрял фасул, 1 с.л. доматено пюре, сух джоджен, сол, черен пипер.
Тиквата се измива, отрязва се капак и внимателно се изчиства от семките. Намазва се отвън и отвътре със зехтин, след което се завива в алуминиево фолио и се запича във фурна, докато се зачерви. Отделената течност се изхвърля. Булгурът се накисва за около час в студена вода. Празът и гъбите се запържват в загрята мазнина, след което се добавят счуканият чесън, булгурът, фасулът, доматеното пюре и малко гореща вода. Подправя се със сол, черен пипер и джоджен и се вари десетина минути на слаб огън. Плънката се изсипва в тиквата, без да се сваля фолиото и се пече още петнайсетина минути в загрята фурна.

Страницата подготви: Ясен Бориславов

Ключови думи:

кулинария