Медия без
политическа реклама

4390 са новозаразените, а 80 са починалите с Ковид-19 в България

2 на сто от личния състав на армията е заразен с коронавирус

11 Ноем. 2020Обновена
Илияна Кирилова

4390 са новозаразените с Ковид-19 за последните 24 часа, отчита Единният информационен портал. За денонощието са направени общо 11 068 PCR теста, което означава, че положителните проби са отново около 40 на сто.

С новите данни потвърдените случаи надхвърлиха 80 000 и вече са 83 366. От тях  55 716 са активни. На този фон излекуваните през последното денонощие са 516, а общият им брой е 25 799. В болница са вече 4 176, от които 280 се намират в интензивното отделение.

Починалите лица с доказана коронавирусна инфекция са общо 1 851. 80 от тези случаи са от последните 24 часа.

За пореден ден най-много новозаразени има в София (град) - 1318, Пловдив - 471, Варна - 301, Благоевград - 229, Русе - 218, Стара Загора - 196. Най-малко са във Видин - 8, Смолян - 18, Кърджали - 22; Търговище и Добрич - по 25. 

В останалите области даните са, както следва: Бургас - 156; Велико Търново - 41; Враца - 81; Габрово - 68; Кюстендил - 141; Ловеч - 45; Монтана - 79; Пазарджик - 106; Перник - 92; Плевен - 135;  Разград - 51; Силистра - 105; Сливен - 61;  София област - 131;  Хасково - 86; Шумен - 95; Ямбол - 86.

Близо 50 000 от потвърдените случаи са във възрастовата група от 30 до 59 години. Най-много - 17357, са в групата 40-49 години.

Националната информационна система показва, че у нас COVID-19 е констатиран при 3278 лица-медицински служители. 155 са новите случаи, регистрирани през последните 24 часа. 65 от тях са установени при лекари, 37 - при медицински сестри, 14 - при санитари, 5 - при фелдшери и 34 - при друг медицински персонал, съобщава Министерство на здравеопазнването. Според данните на МЗ, 26 от починалите за последното денонощие са без придружаващи заболявания.

 

- Около 2% от личния състав на Министерството на отбраната е заразен с COVID-19. В болница са 11 военнослужещи и 7 военни служители. Това обясни в предаването „Здравей, България” на Нова тв вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов.

Той обясни, че с издадената във вторник заповед е дал възможност на всички военнослужещи, които са преболедували, да дарят кръвна плазма.  Каракачанов заяви, че е поставил пред здравния министър въпроса за изчезващите от аптеките лекарства.  „Мога да кажа, че министърът на здравеопазването прави всичко, което може”, каза Каракачанов.

- Докато всички хора не минат през този вирус, няма да свърши пандемията. Огромен брой хора, които са позитивни, но нямат симптоми, са доста уплашени. Ако зависи от мен, ще спра масово тестване и ще тествам само тези със симптоми. Пълният локдаун не спира разпространението на вируса. Това коментира проф. Андрей Чорбанов по Нова тв. "РЗИ в момента няма как да контролира всички карантинирани, каза той. - А и не знаем какъв е процентът от хора, които са преминали през вируса. Опитът показва, че пълният локдаун не спира разпространението на вируса, а само малко го отлага."

Попитан дали може у нас два се стигна до ситуация като в Италия, където много повече губят битката с коронавируса, Чорбанов каза, че италианците са по-възрастни като нация, но ние сме с много повече хронични заболявания от тях. "Живеем по-малко и сме по-болни. Хората с хронични заболявания трябва да се пазят повече и два се грижат за себе си", обясни той.

Относно ваксината на Пфайзер (Pfizer Inc), за която се смята, че е доста надеждна, професор Чолбанов каза, че тя има сериозен недостатък. "Трябва да се съхранява на минус 70 градуса. Няма как да се разпространи тази ваксина, защото няма как да се съхранява. В България имаме само три такива фризера", коментира д-р Чорбанов. Пфайзер (Pfizer Inc) публикува преди дни положителни данни от клиничното проучване на ваксината сия, а Европейската комисия съобщи, че ще обсъди възможността за сключване на договор за доставка на 300 милиона дози от нея.

- Ръководството на прокуратурата призова всички прокурори, следователи и съдебни служители, преболедували COVID-19 и възстановили се от инфекцията, да подкрепят кампанията по даряване на рековалесцентна плазма. „Всяка наша помощ и усилие са от значение за спасяването на човешкото здраве и живот. Нека заедно да попълним Националната банка за рековалесцентна плазма и да продължим да го правим, докато от това има нужда!“, пише в призива на ръководството на ПРБ, адресиран до административните ръководители на прокуратурите, директора на НСлС и съдебните служители, съобщиха от прокуратурата. 

В кампанията по даряване на кръвна плазма /съдържаща антитела от преболедували COVID-19/ могат да се включат всички прокурори, следователи, съдебни служители, техни роднини и близки, които са преболедували и са се възстановили от инфекцията.

Предстои да се изготви график на желаещите и отговарящи на критериите, които ще могат да дарят рековалесцентна плазма в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия. 

 

От днес са отворени нови кабинети за диагностика на пациенти с грипоподобни симптоми в 3 общински ДКЦ-а. До края на седмицата ще заработят общо в 7, а другата седмица - още 3, съобщи кметът на София.

Фандъкова аргументира включането на бившите поликлиники в София в диагностиката и изследванията за COVID-19 с няколко цели - подпомагане на болниците; осигуряване на диагностика за пациенти с по-леки симптоми; осигуряване възможност на нуждаещите се гражданите за антигенен тест за COVID-19, кръвна картина или рентген; подпомогне работата на личните лекари, които ще могат да назначат изследванията и, на база на резултатите, да продължат лечението.

В COVID-кабинетите в ДКЦ-ата ще се преглеждат пациенти, които са насочени от личните им лекари или имат симптоми. Те ще могат да направят безплатен антигенен тест и при нужда, кръвна картина и рентген. Който няма симптоми, но иска да си направи антигенен тест, ще трябва да го заплати. Осигурените засега със средства на общината бързи тестове за ДКЦ-ата трябва да стигнат до края на седмицата, когато се очакват тестовете от Министерство на здравеопазването, информира столичният кмет.

ДКЦ-а, които отварят COVID-кабинети за диагностика и изследване:

ОТВОРЕНИ ОТ 11 НОЕМВРИ:
11 ДКЦ в район „Възраждане“ – ул. "Цар Симеон" №145;
12 ДКЦ в район „Люлин“ – ж.к. Люлин-9, ул. "Иван Бойчев" №17 (бивша ул. "Кореняк");
17 ДКЦ в район „Оборище“ - бул. “Евлоги Георгиев”№108;

ОТВОРЕНИ ОТ 12 НОЕМВРИ:
8 ДКЦ в район „Надежда“ - ул. „Христо Силянов“ № 77;
20 ДКЦ в „Красно село“ - бул. "Ген. Стефан Тошев" № 15-17;
22 ДКЦ в район „Слатина“ - ул. „Николай Коперник“ №9;

ОТВОРЕНИ ОТ 13 НОЕМВРИ:
18 ДКЦ в район „Подуяне“ - ж.к. Сухата река, ул. „Емануил Васкидович“ 51;

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата