Медия без
политическа реклама

"Софиямед": Ваксинираните пациенти са рядкост

При тях лечението е много по-кратко и с много по-малко усложнения, обясняват медиците от първа линия

23 Септ. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Ваксинираните срещу COVID-19 пациенти, на които им се налага да лежат в болница, са рядкост, като в същото време те развиват много по-малко усложнения и биват изписани много по-бързо. Това показват данни, предоставени от екипа на COVID-19 отделението на УМБАЛ "Софиямед", член на Българска болнична асоциация.

От 1 до 21 септември нито един от приетите за лечение пациенти не е бил ваксиниран. От лекуваните през август по-малко от 10% са били ваксинирани, показват данните на болницата. "Лечението на хората, които имат завършен ваксинационен курс, беше много по-кратко и с много по-малко усложнения, отколкото при останалите“, обясняват специалистите от УМБАЛ „Софиямед“. По думите им част от пациентите, които постъпват при тях за лечение са и такива с поставена само една доза.

Много е важно хората с една доза да ограничат контактите си до 14 дни след поставянето на втора доза от ваксината, защото едва минимум след този срок те са изградили антитела срещу вируса, напомнят медиците. Лекарите от COVID-19 отделението на болницата съветват след приключване на ваксинационния курс хората да продължат да спазват противоепидемичните мерки. Според световната статистика 5% от имунизираните лица, независимо от заболяването, за което е поставена ваксината, се заразяват и разболяват. При тях обаче заболяването протича по-леко, с по-малко усложнения, отколкото при неимунизираните.

По данни на болницата през тази вълна до този момент са засегнати повече по-млади хора - между 30 и 50-годишни, които са провеждали домашно лечение за 5-7 дни, състоянието им се е влошило и се приемат с по-тежка клинична картина от предишните три вълни.

От 18 лекарства срещу COVID-19 само 9 са безплатни, а 3 липсват. Това коментира пред Нова телевизия Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Общо 18 лекарства са специално за диагнозата COVID-19.

ТРЕТА ДОЗА

Скоро у нас ще има разрешение за поставяне на трета доза ваксина, съобщи тази сутрин пред Би Ти Ви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Освен за рисковите групи с компрометирана имунна система като хора с имунен дефицит, онкозаболявания, тя ще се препоръча и за възрастните над 65-годишна възраст. Тази доза ще се поставя осем месеца след втората.

"Един учител може да пренесе заразата на цял клас. Затова е важно възрастните да бъдат имунизирани", коментира проф. Христова. Тя посочи, че при децата висок риск от тежко протичане на коронавирусната инфекция има при тези с наднормено тегло и вродени заболявания. В последните дни у нас има две починали деца с COVID-19 - момиченца на 7 и 9 г. Едното е било с тежка форма на анемия, а другото - с вродено неврологично заболяване.

Проф. Христова също както медиците от "Софиямед" обясни и че мерките трябва да се спазват дори от имунизираните, защото при някои от тях има спад на антителата сред време поради особености на организма.

 

КРИЗА

Насред новата вълна от болниците в страната започват да идват сигнали за затруднения. Насред почти тъмно червена вълна, Ямбол остана без детско отделение заради неваксиниран персонал. Четири медицински сестри и един санитар са заразени, поради което детското отделение е затворено за карантина до 5 октомври. Сливен също не може да приема деца от Ямбол, защото няма достатъчно медици, поради което болничното ръководство моли за помощ Стара Загора и Бургас. Това не е първи такъв случай в ямболската болница, но явно поука не е взета - през март заради заразени медици бе затворено и родилното отделение.

Вчера от столичните болници също дойдоха сигнали, че само 26% от леглата за COVID-19 са свободни. Според данните на здравната каса към 19 септември са заети 849 легла с пациенти с коронавирусна инфекция. Половината от тези пациенти са поети от три болници - "Св. Анна" (151), "Пирогов" (179) и белодробната "Св. София" (106). В "Токуда" има 50 пациенти с COVID-19, в "Александровска" - 42, в МВР-болница - 48, във ВМА - 45, в Инфекциозна - 42, в Александровска - 42, в МБАЛ "Княгина Клементина" - 37, в ИСУЛ - 34.

 

COVID ЗОНИ

В страната вече би следвало да работят 70 ковид зони, показва справка на здравната каса за сключените договори за такава дейност. В шест области обаче все още няма такива зони - Благоевград, Велико Търново, Кърджали, Силистра, Смолян, Търговище. Пълният списък с COVID-зони можете да проверите тук.

 

 

ДАННИТЕ ЗА ИЗМИНАЛОТО ДЕНОНОЩИЕ

850 са новозаразените с COVID-19 за последното денонощие у нас, сочат данните на Единния информационен портал. Случаите са с 1342 по-малко от вчера, като намалението е нормално за почивен ден. По-малко са и направените тестове. От 9 086 теста положителните проби са 9,4 %. Общо 4 658 520 теста са направени у нас досега. Потвърдените случаи на коронавирус до момента от началото на пандемията са 487 588, от които 41 071 са активни.

Броят на хоспитализираните е 4 959, 405 от тях са в интензивни отделения. Излекуваните за последното денонощие са 584, а общо до този момент - 426 266. Загубилите битката с вируса са общо 20 251, от тях 27 за последните 24 часа.

 През последното денонощие са поставени 1 858 ваксини, с което общият брой на поставените дози у нас става 2 483 134.

Най-много новозаразени има в София (столица) - 158,  Бургас - 99 и Варна - 81.

Ключови думи:

 COVID-19, коронавирус

Още по темата