На 19 ноември трябва да започне официална визита на Владимир Путин в Турция. Тя обаче може да бъде помрачена от събития, които ще засегнат военно-икономическите и геополитическите интереси на Русия. За това пише в коментара си днешното издание на „Независимая газета“, цитирано от Агенция Фокус.
Всичко до тук е свързано с бойните действия между войските на Башар Асад и екстремистките групировки в Идлиб, както и с вероятността Анкара да се откаже да купува руските зенитни ракетни системи С-400.
В момента фактически няма примирие в създадената с участието на Анкара и Москва зона за деескалация Идлиб, И никога не е съществувала. Това се потвърждава на първо място от всекидневните сводки на Центъра за помирение на враждуващите страни в Сирия, а също и от информациите на арабските и турските медии. Според турско-руския меморандум, подписан в Сочи на 17 септември 2018, в Идлиб трябваше до 15 октомври 2018 г. да се създаде демилитаризирана зона в дълбочина от 15-20 километра. Турция обаче поиска допълнително време и отложи началото на съвместното патрулиране в Идлиб с аргумента, че не може да осигури условия за безопасност.
По всичко личи, че ситуацията никога няма да се нормализира. Според съобщенията от Сирия, бойците в Идлиб са готови още дълго да се съпротивляват на правителствените войски. Турция ще спазва неутралитет.
Но настроението на Москва може най-много да се помрачи от стъпките на Анкара, свързани с наскоро приетото решение на Турция да нормализира отношенията си със САЩ. Турски медии, приближени до управляващите, вече се коментира въпросът за замяна на руските С-400 с американски комплекси „Пейтриът“.
Подобни съобщения изглеждат неочаквани, като се има пред вид, че през декември миналата година Турция и Русия подписаха в Анкара кредитно споразумение за покупката на С-400 за два и половина милиарда долара. Почти половината от тази сума, според думите на президента Ердоган Анкара е изплатила. И след година Анкара трябва да получи от Русия първия комплекс. Ще го получи ли обаче?
Вашингтон за пореден път е предупредил Анкара: «Ако вземете от Русия С-400 САЩ ще откажат да продадат на Турция изтребители-бомбардировачи пето поколение, тип F-35». Турция обаче е суверенна държава и сама взема решения какви оръжия да купува. Но от гледна точка на интеграцията в системите на НАТО е ясно, че руските комплекси са проблемни. Преговорите между Вашингтон и Анкара продължават ». При това медиите говорят за положителни тенденции в преговорите между двамата натовски съюзника за комплексите „Пейтриът“.
Така, може да се очаква Анкара да приеме крайно неизгодно за Русия решение и да се откаже от С-400. Тя ще трябва да заплати неустойка по руската сделка, но това ще компенсира с лихвите за сметка на други военно-икономически и геополитически проекти със САЩ.