Официалният съветник на Волен Сидеров в Народното събрание - Христо Маринов, се оказва свързан с кръгове, близки до Владимир Путин и руските служби за сигурност. Това пише в свой обширен материал в. "Капитал".
Според разследването, Маринов, съветник на председателя на партия "Атака" Волен Сидеров, участва заедно с двама политически обвързани италианци във фирма, регистрирана на адрес в Москва. Тя е с разнообразна дейност, която включва и представителство в медиите. Съдружници в нея, освен Маринов, са и няколко италианци, данните за които сочат, че са политически обвързани.
Данните са от руския търговски регистър и от разследване на италианското списание "Еспресо", както и от разговори с някои от цитираните личности.
През последните 4 години Сидеров и Маринов са неизменно рамо до рамо при всяко посещение на лидера на "Атака" в Москва или Крим.
Неизвестният за широката публика Маринов попада в разследването на италианското списание "Еспресо" за финансирането от Русия на местната управляваща националистическа партия "Лига". Маринов е съдружник и в няколко фирми с руски граждани, които са или близки до властта, или могат да бъдат свързани с руските служби за сигурност.
Италианските съдружници на Маринов в "Глобал Сервис Интернационалий" - Лука Бертони и Дганматео Ферари, са секретари на асоциацията "Ломбардия - Русия". Тази платформа, чиято основна роля е да разпространява пропагандата на Кремъл, се ръководи от бившия журналист Джанлука Савоини, който е дългогодишен приятел и съветник на италианския вицепремиер, вътрешен министър и лидер на управляващата партия "Лига" Матео Салвини и негов човек за връзка с Путин.
През февруари разследването на "Еспресо е показало, че партията на Салвини е получавала финансиране от Москва, прикрито зад сделки за горива. "Роснефт" се е съгласила да направи отстъпка в цената на горивата, които се купуват от италиански компании, като сделката минава през фирма-посредник, а разликата в цената отива за партията на Салвини. Разкритията на "Еспресо" сглобяват парче от пъзела, което показва обвързаността на крайнодесните формации от ЕС (в случая в България и Италия) с режима на Путин и прокарването на руската пропаганда.
Разкриването на връзките на Христо Маринов с близките до Салвини активисти дава яснота колко ключова е неговата роля в международната дейност на "Атака" и нейната мисия в третото правителство на Борисов. Когато през март 2018 г. делегация на "Атака" посещава руския парламент, Волен Сидеров дава своеобразен отчет пред депутати от международната комисия:
"В момента между правителството на България и Русия текат преговори за възстановяване в някакъв вариант на газови доставки. Мога да кажа, че до някаква степен това става поради нашето, на патриотите, присъствие на "Атака" в правителството и моето влияние върху министър-председателя."
Думите на Сидеров не са пресилени. Партията му има съвсем реално участие във властта, а преговорите за газовите доставки, както се видя тази седмица по време на посещението на руския премиер Медведев, вървят с пълна сила.
От друга страна връзката между "Атака" и Салвини не е тайна. В края на 2017 г. тогавашният национален координатор на националистическата партия и бивш главен секретар на МВР Светлозар Лазаров и Христо Маринов посещават централата на "Лига" в Милано. Там те се срещат с Джанлука Савоини. Двете партии постигат договореност по три направления - реформиране на ЕС, да работят заедно за "Европа на християните и да затворим границите на ЕС за нелегалните" и да се преборят за сваляне санкциите на Русия.
Освен това, според материала на "Капитал", Христо Маринов през 2012 г., в рамките на няколко месеца, влиза като съдружник или основава шест дружества, като в пет от тях си партнира с руски граждани, които никак не са случайни. В групата дружества "Виалиц" ("Лигал Хаус", "БГ Фуудс", "Акаунтинг хаус") основен акционер е видимо близкият до властите в Русия Виктор Родин.
Друго общо дружество между Маринов и Родин е "Нова вита плюс", регистрирано на домашния адрес на съветника на Сидеров в Хасково. Там съдружници са друг руснак - Александър Рапопорт, и латвиецът Исай Монгайтс, като интересен е роденият в Грузия през 1966 Александър Рапопорт. Справка с участията в други фирми на тримата съдружници на Маринов води да "обосновано предположение, че те са с минало в руските служби за сигурност".
Други фирми, в които Маринов участва, са учредени през 2017 г. Това са дружествата "Сентри Секюрити Юръп" и "Сентри Секюрити Трейдинг". В тях съдружници са постоянно пребиваващият в Москва американски гражданин Брайън Дугъл и руснакът Олег Сидоренко.
Според разследващия сайт bellingcat Сидоренко отговаря за информационната сигурност в руската фирма "КБПМ – информационная безопасность", която пък е посочила за свои партньори Федералната служба за безопасност и "Российские космические системы", която поддържа и разработва алтернативнатa на GPS система за геолокализация ГЛОНАСС.