Медия без
политическа реклама

Австрийският полковник предавал тайни за самолети и установки на Русия

Някой се опитва да скара Виена с Москва, коментират руските медии

10 Ноем. 2018
БГНЕС архив
Путин на сватбата на австрийския външен министър

Какво знаем за шпионския скандал във Виена, пита се електронното издание на руският вестник “Коммерсантъ“, цитиран от Агенция Фокус.
Отношенията на Русия с един от ключовите съюзници в ЕС претърпяха сериозен удар. В петък австрийските власти потвърдиха, че разследват информация за възможното сътрудничество на пенсиониран полковник от австрийските въоръжени сили с руското разузнаване. Австрийският външен министър Карин Кнайсл вече отмени посещението си в Москва, което бе насрочено за началото на декември.
„Мащабът на наблюдението беше огромен. Повече от 2 хиляди обекти бяха под контрол. Искаме да знаем кой е проследяван, кога е приключило следенето и искаме да бъдем сигурни, че всичко е свършило ", каза австрийският канцлер Себастиан Курц през юни тази година, като коментира доклади за тайни разузнавателни дейности от страна на Германия в неговата държава през 1999-2006. Този скандал отдавна е затихнал, но в петък 32-годишният канцлер трябваше отново да говори с репортери за шпионаж - този път от Русия.
Много повече подробности за "шпионския трилър" бяха съобщени в петък през деня от австрийските медии. Позовавайки се на "информираните източници", изданието Kronen Zeitung изясни, че с 70-годишният пенсионер е бил вербуван през 1988 г. в Техеран и е сътрудничил със съветското и руското военно разузнаване в продължение на две десетилетия. Съобщава се, че се е свързвал с руския си колега с псевдоним „Юри“ на всеки две седмици и редовно предавал информация за функционирането на австрийските военновъздушни сили (включително изтребителите Eurofighter) и артилерийските установки в криптирана форма или чрез сателитни комуникации. За неговата работа той е получил около 300 хил. евро. Сега, според австрийската прокуратура, той може да бъде осъден на до десет години затвор.
"Преди всичко това е силен удар за Австрия, която заема много правилна, сдържана и посредническа позиция по редица въпроси, опитвайки се да обедини гледните точки или поне да създаде основа за диалог между нас и американците. Но сега властите не могат да не вземат под внимание общественото мнение и са длъжни да направят изявления ", каза за вестника Владимир Швайцер, ръководител на отдела за социални и политически изследвания в Института за Европа в Руската академия на науките.
"Тази чуждестранна разузнавателна служба, която е предала важна информация на Австрия, вероятно е имала за цел да създаде затруднения за приятелската политика на Австрия спрямо Русия и да популяризира скандала", казва Герхард Мангот, водещ австрийски експерт по Руската федерация, професор по международни отношения в университета в Инсбрук. В същото време той вярва, че последиците от шпионажа за руско-австрийските и руско-европейските отношения ще бъдат краткотрайни, а периодът на охлаждане ще продължи няколко месеца. Според него "австрийските власти вероятно са знаели, че сред австрийските специални служби може да има такива, които се предполага, че работят за руските специални служби или за специалните служби на други държави". "И въпреки това, много приятелска линия беше изградена по отношение на Русия - докато Виена не беше принудена да коментира публично скандала", каза г-н Мангот за изданието. "Поради това, че този офицер не е високопостявен, може да се очаква, че всички скоро ще се успокоят и още по-странно е, че Министерството на външните работи на Руската федерация реши да отиде към обостряне на отношенията и да призове австрийския посланик“, заяви Мангот.

Още по темата