Медия без
политическа реклама

Борисов мълчи за удължаване на локдауна

Според Кунчев пикът на новата вълна ще настъпи точно по изборите

29 Март 2021Обновена

Два дни преди изтичането на обявения 10-дневен локдаун правителството продължава да мълчи за евентуално удължаване на мерките. На редовното работно заседание при премиера Бойко Борисов в понеделник по коронавирусната епидемия не бе обявено нищо конкретно за въведените ограничения. Борисов единствено определи като фалшиви новини твърдения, че след изборите ще има извънредно положение и въвеждане на нови мерки. За възможността за обявяване на извънредно положение миналата седмица се заговори и покрай идеите за отлагане на вота, но такава юридическа възможност вече не съществува.  

„Изпълнили сме нашия ангажимент и сме осигурили необходимото финансиране за справяне с коронавируса до май. Следващото правителство и парламент ще решат как да продължи финансирането на системата занапред. Това е демокрацията“, е заявил Борисов, цитиран от правителствената пресслужба. Според него прравителството е направило всичко необходимо за провеждането на парламентарните избори. Тази увереност идва на фона на официални предупреждения за силно усложнен изборен протокол, възможност от много грешки и забавяне на изборните резултати, както и риск от ниска изборна активност зарази пика в третата вълна на епидемията. 

По сметки на главния здравен инспектор Ангел Кунчев пик на третата вълна се очаква точно покрай вота. "Въпреки че има нарастване на случаите, то темпът е значително намален и тази или другата седмица ще достигнем върха на заболеваемостта", счита Кунчев. Той изтъкна, че навсякъде в Европа случаите растат, като повечето страни затягат мерките. Според него започва да става критично и положението с болници. "Аз си бях поставил едни граници от 10 000 приети в болници, 800 - в интензивни отделения, което много натоварва системата. Близо сме до тях, но все още неприети няма. Далече сме от стойностите, които достигнаха Словакия, Чехия, Естония, сега Унгария, ако удържим тези стойности, няма да има извънреднна вълна, която да постави на колене системата", счита главният здравен инспектор. 

За голям натиск съобщават и от ВМА и Пирогов, които откриват допълнителни отделения. "Кислородът върви в момента в изключително големи количества, всичките болни, които се приемат, са за кислородотерапия, не могат да бъдат без кислородна подръжка", коментира директорът на ВМА Венцислав Мутафчийски. Здравният министър Костадин Ангелов пък предупреди, че се наблядава ръст на заболеваемостта при младите, които карат вируса средно тежко и много от тях търсят късно болнично лечение. Въпреки натиска върху системата и Ангелов счита, че болниците ще успеят да поемат вълната. „Броят на пациентите в лечебни заведения е повече от предходната вълна, но въпреки това система издържа благодарение на предварителната подготовка и допълнителните количества дихателни апарати, кислородни концентратори и кислородните инсталации в болниците. Нямаме притеснения по отношения на повишеното търсене от болнични грижи на пациентите“, е отчел пред премиера здравният министър Костадин Ангелов. До края на седмицата щели да дойдат и 10 000 флакона ремдесивир. И при тези доставки се получи луфт във времето въпреки достатъчно ясните данни за задаващата се нова вълна.

ВАКСИНИ

От началото на април започват редовни и солидни доставки на ваксината на „Пфайзер/БионТех“. Ежеседмично страната ни ще получава по 62 010 дози от тази ваксина през април, което ще позволи да започне масово ваксиниране с този продукт и при личните лекари. По-сериозни доставки ще има и от ваксината на „Модерна“. Количествата започват да растат още тази седмица. Днес у нас са пристигнали 31 590 дози от ваксината на „Пфайзер/БиоНТех“, утре пристигат 51 600 дози от „Модерна“, в сряда се очакват 151 200 дози от ваксината на „АстраЗенека“. От МЗ уверяват, че е направена добра организация за разпределянето на тези ваксини между пунктове и лични лекари. "Аз мисля, че може да натиснете здраво по ваксинационната програма. Това са много ваксини и трябва максимално бързо да се поставят", коментира премиерът Борисов. Общо за април България очаква 250 000 дози от ваксината на „Пфайзер/Бионтех“, 90 000 дози – на „Модерна“, 300 000 дози – на „Астра Зенека“, а след средата на април очакваме близо 40 000 дози от последната одобрена от Европейската агенция по лекарства ваксина – Янсен, е обяснил директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата