Медия без
политическа реклама

България е гласувала против Кьовеши за европейски прокурор

23 Февр. 2019
Лаура Кодруца Кьовеши бе уволнена миналата година като главен прокурор на Националната антикорупционна дирекция (ДНА) по настояване на румънското правителство, което се стреми да сложи край на кампанията за разобличаване и наказване на висши корумпирани лица.
RFI.ro
Лаура Кодруца Кьовеши бе уволнена миналата година като главен прокурор на Националната антикорупционна дирекция (ДНА) по настояване на румънското правителство, което се стреми да сложи край на кампанията за разобличаване и наказване на висши корумпирани лица.

България е гласувала в сряда против фаворитката за първи европейски прокурор Лаура Кьовеши, съобщи на „Сега“ източник, близък до дипломатическите среди в Брюксел. На заседанието в сряда на посланиците от ЕС в комисията КОРЕПЕР ІІ (съкращение от френски: Comité des représentants permanents) българският представител е бил твърдо против румънката, която разтресе политическия елит в родината си чрез безкомпромисно преследване на корупцията на високо равнище.

Гласуването е било тайно, обаче вътрешни източници вече разкриха, че от тримата финални кандидати изненадващо начело е бил класиран французинът Жан-Франсоа Бонер, който е получил 50 точки. Поставената на първо място от експертното жури Лаура Кьовеши е събрала 29 точки  - колкото и германският кандидат Андрес Ритер. Румъния предприе мощна атака за дискредитиране на своята кандидатка. Поради конфликта си на интереси тя е трябвало да се откаже само за тази процедура от председателското си място, въпреки, че е временен председател на Съвета на ЕС през първото полугодие на 2019 г. Вместо нея председател на заседанието е била Финландия, която е следващ ротационен председател на ЕС от 1 юли.

Интригата около избора на европейски главен прокурор ще стане още по-заплетена, ако след изслушването идния вторник на тримата кандидати в Европейския парламент евродепутатите ги подредят по различен начин. Тогава ще трябва да има преговори между Съвета на ЕС и Европарламента, които ще се водят с авансовото посредничество на финландско председателство. Изслушването ще бъде пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ), като въпроси ще могат да задават и членовете на Комисията по бюджетен контрол. Право на глас ще имат обаче само евродепутатите от ЛИБЕ. Но и това няма да бъде краят на процедурата, защото после ще трябва да се произнесат министрите на правосъдието в Съвета на ЕС, както и всички евродепутати в пленарната зала.

За да попречи на Кьовеши да се яви на изслушването, Румъния повдигна обвинение срещу нея за злоупотреба със служебно положение, докато е била главен прокурор на Националната антикорупционна дирекция, по което тя ще трябва да даде показания точно идния вторник. Затова не е ясно дали ще успее да стигне в Брюксел за следобедното заседание, в което изслушването започва в 15:30 и ще продължи до 18:30 ч.

Последвайте ни и в google news бутон