България се върна в зелената зона на ЕС по отношение на пандемията със заболяемост от 29.66 на 100 000 за първите две седмици на юни, показват последните данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Страните в зелената зона трябва да отговарят на няколко критерия - под 50 нови случая на 100 000 души за 14-дневен период и под 4% позитивни тестове, или под 75 нови случая на 100 000 и под 1% позитивни тестове.
На база на четиристепенна система Брюксел отправя препоръки към държавите членки какви ограничителни мерки при пътуванията да предприемат спрямо една друга. Всяка държава обаче сама определя мерките си. Така влизането ни в зелената зона вероятно ще означава облекчения при пътуване до някои страни, които вземат предвид тези показатели. България например не дели европейските държави по тази система и прилага общ подход към целия ЕС.
Първите облекчения вече са ясни - Русия възобновява полетите до България от 28 юни (вижте карето). Въпреки тези добри новини, Европа все по-отчетливо се движи към нова вълна заради индийския вариант на вируса, който е по-заразен от британския. Индийският - официално наречен Делта, доминира в Обединеното кралство и тази седмица бе потвърден и у нас, макар и в случай от април. Във Великобритания отмяната на ограниченията бе отложена с 4 седмици за след средата на юли.
В Лисабон тези дни си припомниха най-тежките мерки - районът на столицата бе отцепен за почивните дни заради бум на случаите, но без да се спира международният трафик. Ограниченията в пътуванията влязоха в сила вчера в 15 часа местно време, като се отнасят и за влизащи, и за излизащи.
СМЪРТНОСТ
Въпреки ниската заболяемост, смъртността от COVID-19 у нас остава в пъти по-висока от далеч по-засегнати в момента страни - за първите две седмици на юни е 3.4 на 100 000. За сравнение Франция има 110.74 случая на 100 000, но 1.46 починали на 100 000. Португалия - 87.21 на 100 000 заболяемост, но 0.2 на 100 000 смъртност.
България в момента е четвърта по починали в ЕС, като това е забележително постижение за страната - през по-голяма част от пандемията заемахме едно от първите три места. Сега в много по-лошо положение от нас е Румъния с 10.55 на 100 000 заболяемост, но 8 на 100 000 смъртност. Преди нас е и Гърция - 127.18 на 100 000 заболяемост, 3.4 на 100 000 смъртност. Третата пред нас е Латвия - 153.69 на 100 000 заболяемост, 4.5 на 100 000 смъртност.
Водещото ни място по жертви не попречи вчера на Бойко Борисов да напомни просташкия стил, с който управляваше на нагла пресконференция, на която се подигра на служебното правителство и му хвърли вината за провалената ваксинация - провал, за който Борисов и здравния му министър Костадин Ангелов носят пълна отговорност.
ОБЛЕКЧЕНИЕ
На фона на опасно покачване на случаите на COVID-19 в Русия, тамошното правителство обяви, че възстановява полетите до България. Решението бе взето на заседание на Оперативния щаб на руското правителство за предотвратяване на разпространението на коронавирусната инфекция в Руската федерация, ръководено от вицепремиера Татяна Голикова. На реципрочна основа от 28 юни 2021 г. се възобновяват и редовните полети на Русия с Белгия, Йордания, Ирландия, Италия, Кипър, Република Северна Македония, САЩ, както и с Турция – от 22 юни 2021 г., съобщава БГНЕС.
Русия, която навлиза в нова вълна и като нас не е цъфнала и вързала с ваксинацията въпреки усилената пропаганда на "Спутник V", определя въздушните си връзки с Европа на база два показателя - заболяемост и напредък във ваксинацията на населението. Именно нашето фатално изоставане по втория показател се посочваше като причина да бъдат спрени полетите между двете страни. Затварянето бе обявено буквално дни след нашето решение да облекчим максимално туристите от Русия, като признаваме на границата и руската ваксина за свободно влизане в страната. Въпреки това хотелиерите се примириха, че явно и това лято няма да има руснаци по българското Черноморие.