Само половината от очакваните 35 000 дози от ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех" срещу COVID-19 ще пристигнат в България в понеделник, съобщиха от министерството на здравеопазването. Точната нова бройка на доставката е 18 720 дози от препарата, които се очакват на летище София утре сутрин в 7:00 ч. От компанията са уверили, че е започнат план "за значително разширяване на производствения процес" през второто тримесечие на 2021 г. От МЗ уточниха, че ускорените доставки ще започнат в седмицата от 15 февруари.
Досега страната ни е използвала половината от получените до момента ваксини, което означава, че вторите дози за имунизация са гарантирани. Според изп. директор по Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов въпреки моментното разминаване с планирания график до средата на годината имунизирани срещу коронавируса ще бъдат около 35% от населението на страната. Пред БНТ тази сутрин той заяви, че се очаква през юни вече бъдат ваксинирани около 2,5 млн. българи.
"От следващата доставка, която е в края на февруари, ще се възстанови първоначално планираното количество, а по-малкото количество ще бъде компенсирано в средата на февруари. След средата на февруари ще има увеличение и на допълнително планираните", поясни Кирилов.
От думите му стана ясно, че полученият по-малък брой ваксини все пак ще създаде затруднение, защото организацията налага предварително определяне на хората, които ще бъдат ваксинирани.
"Това се случва от РЗИ, от лечебните заведения. Но важното е, че за хората, които са получили първа доза, ние запазваме останалото количество, така че за тях ще има възможност да бъде поставена втората доза", гарантира шефът на агенцията по лекарствата.
В същото време българският представител в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов съобщи, че ваксинацията срещу COVID-19 изгражда имунитет само за около половин година. Което все пак може да е двойно по-дълъг период на потенциална защита срещу коронавируса, отколкото след директен контакт на организма със заразата.
"Имунитетът, който се изгражда след преболедуване, е от 3 до 5 месеца, а имунитетът, който се изгражда след ваксиниране, е от 6 до 8 месеца. Наблюдението на всички ваксинирани в клиничните изпитания ще продължи до 2023 г., за са се установи нивото на защита... Надявам се още през 2021 г. да имаме лекарство, което да помага при COVID-19", заяви Гетов пред БНР.
Според данните на Единния информационен портал към момента ваксинирани у нас са общо 18 332 души, след като вчера са поставени нови 206 дози от препаратите на "Пфайзер"/"Бионтех" и "Модерна".
Същевременно бяха отчетени само 233 нови случая на заразяване с коронавирус в България за 16 януари. Регистрираните положителни тестове през изминалите 24 часа са най-ниският брой за съботен ден от началото на 2021 г. и са почти два пъти по-малко в сравнение с предната седмица. На 2 януари бяха установени 340 носители на вируса, а на 9 януари - 394.
Традиционно в началото на уикенда са обработени и значително по-малко проби - общо 4628, от които 3321 с PCR-тестове и 1307 с бързи антигенни тестове. Това означава, че делът на позитивните резултати е спаднал до общо 5,03% (чрез PCR са установени 150 случая или 4,51%, а с бърз тест - 83 случая или 6,35%). За четвъртък процентът на заразени беше 7,2 на сто, а в петък - 6,2 на сто.
Общият брой на установена зараза от началото на пандемията у нас достигна 211 736, а активните случаи към 0:00 ч. на 17 януари са 46 936. От тях в болница са настанени 3485 души, като 340 пациенти с COVID-19 са в интензивни отделения. През изминалото денонощие заради усложнения са починали 17 заболели, с които общият брой на смъртните случаи, свързвани с вируса нарасна на 8474.
Оздравелите в събота са 296 от общо 156 326 прекарали заразата.
От установените нови случаи на коронавирус най-много отново са в София-град - 55 души. С двуцифрен брой положителни резултати са още осем области - Силистра (23), Пазарджик (20), Пловдив (16), Бургас (14), Сливен (13), Варна (11), Кюстендил (11) и Добрич (10).