Ако Инспекторатът към правосъдното министерство установи нарушения и пропуски в актовете, по които са получени бонуси в Агенцията по вписванията, ресорният министър Цецка Цачева ще бъде безкомпромисна. Това обясни тя пред "Дарик". Темата за бонусите в Агенцията по вписванията стана актуална, след като "Сега" писа, че въпреки блокажа му през лятото, за това време там са раздадени 700 000 лв. бонуси.
В петък Цачева и шефката на агенцията Габриела Козарева дадоха спешна пресконференция, на която беше съобщено, че бонусите били между 700 и "три хиляди и нещо" лева. По думите на Козарева служителите, които са отговорни за срива в Търговския регистър през лятото, не са получили допълнително материално стимулиране. Те били трима. Цачева нареди проверка.
"По обяснението на Козарева, което аз намирам за оправдано, не е предвидила изплащането на такива бонуси на хора, които са били пряко отговорни и са имали отношение към функционалностите на Търговския регистър. Назначила съм проверка от Инспектората на Министерството на правосъдието със задача да проследи дали има нарушение на наредбата и вътрешните правила при определяне на бонусите", каза Цачева днес. Козарева не разкри своя бонус. Не стана ясна и оценката за работата й, която й е дала Цачева.
Министърът и днес припомни, че няма отношение нито към определянето на кои лица, нито на размера на тези бонуси. По думите ѝ тя ще научи това от доклада на инспектората. Бонусите се определят по силата на вътрешни правила, приети от самата агенция. От агенцията отказаха да ги предоставят на "Сега" след искане до пресцентъра на ведомството. Те искат да се използва процедурата по закона за достъп до информация, по която имат срок от поне 14 дни да ги дадат, а могат и да откажат.
Цачева подчерта, че възнагражденията в администрацията, особено с нарастването на минималната заплата, остават ниски за мнозинството от държавните служители. Тя изтъкна, че идеята на бонусите е да се стимулират онези служители, които не само изпълняват, но и проявяват повече старание при изпълнение на функциите си по длъжностна характеристика. "Това е смисълът да има оценъчен момент от страна на прекия административен ръководител", коментира Цачева механизма, предвиден в наредбата за възнаграждения на служителите в държавната администрация, която се отнася за всички администрации.
Българската държава няма да оттегли подписа си от Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулската конвенция), защото такава процедура не съществува. Това каза още Цачева пред "Дарик", цитирана от "Дневник". Едновременно с това страната вече е информирала европейските институции и Съда на ЕС в Люксембург, че не може да я прилага след решението на Конституционния съд.
Цачева добави, че на седмица по петдесетина неправителствени организации отправят към нея искане България да оттегли подписа си под международния документ. България е подписала конвенцията през 2016 г., но тя не е ратифицирана от парламента. По думите на Цачева това вече не е и възможно след като Конституционният съд се е произнесъл, че конвенцията противоречи на българската конституция и "с това приключва темата".
България няма да даде съгласие Европейският съюз като цяло да се присъедини към конвенцията, въпреки че е ратифицирана от други страни - членки, добави правосъдният министър.
В отговор на въпрос Цачева каза, че все още няма оформена официална позиция по това дали България трябва да се присъедини към Глобалния пакт за миграцията на ООН, но предстои тя да се обсъжда във външната комисия на парламента с участието на министерствата на външните и вътрешните работи и на социалната политика.