Медия без
политическа реклама

1,25 млн. лв. поискаха от обвинения за катастрофата на "Черни връх"

Първи показания по делото ще дадат уволнената полицайка Симона Радева и военният прокурор на София Адалберт Кръстев

12 Дек. 2022
Георги Семерджиев беше доведен за съдебното заседание от затвора, където се изпълнява мярката му "задържане под стража".
БГНЕС
Георги Семерджиев беше доведен за съдебното заседание от затвора, където се изпълнява мярката му "задържане под стража".

Софийският градски съд даде ход на делото срещу Георги Семерджиев за катастрофата на столичния бул. "Черни връх" на 5 юли, при която загинаха две млади жени, намиращи се на тротоара - Хариет Стефанович и Христина Дилева. Близките и на двете встъпиха като частни обвинители по делото, като роднините на Стефанович предявиха и граждански искове срещу Семерджиев - пет иска за нематериални вреди, всеки на стойност 250 хил. лв., т.е. общо 1,25 млн. лв. Съдия Стефан Милен уважа това искане и допусна за разглеждане предявените от майката, братята и доведения баща на Хариет Стефанович искове. Близките на Христина Дилева не предявиха искове за вреди срещу обвинения за смъртта на момичето.

Семерджиев е привлечен към отговорност за 5 деяния - освен причиняване смъртта на двете жертви, за шофиране след употреба на наркотици, за притежание на метаамфетамин, за използване на фалшива шофьорска книжка и фалшиви регистрационни табели. Ако вината му се установи в съда, го заплашват до 20 години затвор.

Неотдавна прокуратурата разказа какво е установено по делото - на 5 юли Семерджиев шофирал джипа си Ауди след употреба на метаамфетамин. Летял със 166 км/ч в района на хотел "Хемус". В барчето между двете предни седалки на колата държал 0.65 г метаамфетамин. Навлязъл с тази висока скорост в кръстовището на червено, при което челно ударил такси. Нито таксиметровият шофьор, нито Семерджиев имали техническа възможност да спрат заради скоростта на Семерджиев. След удара джипът се отклонил напред и надясно и със скорост от 151 км/ч ударил първата пешеходка, намираща се на бордюра. След това джипът се ударил в металната конструкция на асансьора за метрото и се разкъсал. Предната му част с около 60 км/ч ударила втората пешеходка. Двете млади жени загинали на място.

На видеозаписите се вижда, че 17 секунди след катастрофата Семерджиев излиза през предната дясна врата на колата и бяга. В джипа остават телефони, ключове, дясната му маратонка. 

Защитникът на Семерджиев адвокат Мирослав Христов поиска от съда да прекрати делото и да го върне на прокуратурата, тъй като според него при изготвянето на обвинителния акт са допуснати съществени процесуални нарушения. Адвокатът пледира, че има несъответствие между описаните факти и правната квалификация, която прокурорите са дали. Основният аргумент на защитата е, че прокуратурата неправилно е определила случая като "особено тежък".

Адвокат Христов поиска също и Семерджиев да бъде пуснат под домашен арест. Прокуратурата възрази както срещу искането за прекратяване на делото, така и на това за изменение на мярката на подсъдимия.

Съдът определи, че искането за връщане на делото на прокуратурата е неоснователно. Според съда не са допуснати съществени процесуални нарушения и в обвинителния акт няма пороци, които да ограничават правото на защита на подсъдимия. Съдът отказа и да измени мярката за неотклонение на Семерджиев, което означава, че той ще остане задържан под стража в Софийски затвор.

Първото заседание на делото по същество беше насрочено за 19 декември. За тогава са призовани бившата полицайка Симона Радева, за която разследващите твърдят, че е установено, че е помогнала на Семерджиев да се укрие в апартамента си и ръководителят на военната прокуратура в София Адалберт Кръстев, който се оказа на мястото на катастрофата минути след инцидента. Показания трябва да даде и таксиметровият шофьор, в чиято кола се е блъснал Семерджиев.

Георги Семерджиев, който на 5 юли предизвика тежка катастрофа на бул. Черни връх" в центъра на столицата, при която загинаха две млади момичета, е избягал бос от мястото на инцидента, без да опита да помогне на жертвите и пострадалите.

 

По случая "Семерджиев" тече разследване срещу поне 30 пътни полицаи в София, съобщи bTV. През юли Георги Семерджиев предизвика тежка катастрофа на бул. Черни връх" в центъра на столицата, при която загинаха две млади момичета.

И обвиненият за катастрофата на Околовръстното остава в ареста

По-рано днес Софийският градски съд се занимава и с мярката на друг, обвинен за тежка катастрофа - Димитър Любенов. 39-годишният Любенов, който има общо 28 наказания за нарушаване на правилата за движение по пътя, на 25 септември удари с поршето си със 195 км/час излизащ от локалното платно на Околовръстното на София "Форд". Загина 64-годишен френски гражданин, а 62-годишната му жена се озова в болница с опасност за живота

Съдия Тони Гетов отказа да пусне Любенов от ареста, като заяви, че не намира какъвто и да е довод за промяна на мярката, тъй като има достатъчно данни, че обвиняемият е съпричастен към катастрофата и има реална опасност да извърши престъпление. В определението си съдия Гетов се позова на експертиза, от която става ясно, че обвиняемият е употребил едновременно алкохол и кокаин и въпреки че е съзнавал в какво състояние е, се е качил на колата и е карал със 195 км в час, съобщиха от съда. Освен това няма данни да се е опитал да предотврати инцидента, изобщо не е натиснал спирачката и не е променил траекторията на автомобила. В последните две години е бил многократно наказван за превишена скорост, което показва, че това не е изолиран случай, посочи още съдът. По делото има данни, че Любенов е можел да види движещата се пред него кола от 400 метра, а спирачният му път би бил 300 метра, което означава, че е можел да направи опит да предотврати инцидента. Съдът не се съгласи и с доводите на защитата, че и полицаите, които евентуално са го ескортирали, носят вина за катастрофата, тъй като той е увеличил многократно скоростта, след като те са спрели да карат след него.

Пред съда Любенов се разплака и каза, че иска да си види детето, че то често боледува и не може да ходи на детска градина, че майка му е болна от диабет и трябва да се грижи за нея. Обвиняемият е трябвало да съобрази, че има болна майка и малолетно дете, преди да се качи на колата, след употреба на алкохол и наркотици, а не сега да ги използва като оправдание, посочи съдия Гетов. Неговото определение не е окончателно и Любенов може да го атакува пред апелативния съд.

Полицейската кола, следвала поршето, което предизвика жестоката катастрофа на Околовръсното шосе на София, се е движила с непозволена скорост - 100 км/ч при ограничение 80, опитвайки плътно за следва поршето, летящо със 195 км/ч. Това се разбра от думите на зам.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?