15-годишният сириец Омар е карал бракувания автобус с бежанци, който уби вчера двамата полицаи в Бургас, съобщи БНР. Омар е живеел в центъра за временно настаняване на бежанци в Харманли, но е изчезнал оттам в понеделник. Не се знае къде е бил и с какво се е занимавал през тези четири дни. Омар бе заловен вчера в Първомай.
Омар е дошъл в България със своите по-големи братя през октомври 2021 г. Те обаче не са на територията на бежанския център от няколко месеца, обясни Галя Христова, временно изпълняваща длъжността директор на РЦП - Харманли в ефира на NOVA .
Според правилата на центъра живеещите в него са с вечерен час 22 ч. “Когато са извън територията на центъра, ние няма как да осъществяваме контрол на настанените. Това се прави от МВР”, поясни Христова.
Това не е първият път, в който 15-годишният младеж напуска бежанския център за няколко дни. Обясненията му след завръщането са били, че е посетил близки в София. Христова отрече досега да са имали съмнения, че момчето се занимава с каналджийство.
Повдигнато е обвинение на 15-годишния сириец, управлявал автобуса и предизвикал катастрофата, довела до смъртта на двамата полицаи, съобщи на брифинг Соня Петрова от Окръжна прокуратура - Бургас. Случаят е квалифициран като особено тежък, като предвиденото наказание е от 3 до 10 години затвор, защото се касае за непълнолетен, обясни тя.
Обвинения са предявени на още две лица. И тримата обвини са сирийски граждани, като единия от тях е с хуманитарен статут, а останалите две са със статут на постоянно пребиваващи. Техните обвинения са за противозаконното подпомагане за преминаване на границата на 47 чужди граждани, които също са сирийци. Законодателят в този случай е предвидил затвор от 1 до 6 години и глоба от 5 до 25 хил. лева, обясниха от Районната прокуратура в Бургас. Постановено е задържане до 72 часа, като след изтичането им обвинението ще поиска от съда постоянен арест.
По отношение на останалите арестувани продължава събирането на доказателства и се очаква до края на деня също да им бъдат повдигнати обвинения.
ДЕН НА ТРАУР
В Бургас петък е обявен ден за траур в памет на двамата служители на Първо районно управление към МВР-Бургас Йордан Илиев и Атанас Градев, които загинаха при изпълнение на служебния си дълг. Стотици колеги и близки се събраха да ги почетат гробищния парк в Бургас.
На поклонението присъства и президентът Румен Радев. Държавният глава посочи, че "гибелта на униформените е следствие от дългогодишната безнаказаност на хора, които организират и закрилят нелегалния трафик на мигранти в страната и в Европа". "Очаквам усилване на охраната на българската граница и недопускане на подобни случаи в бъдеще - като организация, съвременни технически средства и укрепване на оградата, и най-вече условия на труд и мотивация на личния състав", заяви Радев.
ТРАФИК
Полицаи на средно ниво участват в трафика на мигранти, разкри вътрешният министър Иван Демерджиев пред bTV. Според него обаче не може да се говори за полицейски чадър в случая с тежката катастрофа в Бургас, при която загинаха двама полицаи. „Няма данни да е осигуряван чадър. Предполагам, че е подбирано трасето, по което да се движи, тъй като ние няма как да наситим всяка улица с полицейски сили. Но има данни, че полицейски служители участват в пропускането на мигранти по границата. Информацията не е от вчера. От две седмици се работи по оперативни данни. Става дума за служители от средните нива на системата", обясни Демерджиев.
Двамата загинали полицаи са се опитали да спрат автбоуса, така че пътуващите в него да не пострадат. Ако бяха сложени шипове на пътя, можеше да се стигне до повече постарадали, обясни министърът. Мигрантите от автобуса са се возили там, където стоят пътниците, не са били в багажното отделение. Превозът се осъществява през нощта, още първият контролен пункт подава стоп палка и отбива автобуса, само че автобусът продължава. Полицаите от Гранична полиция потеглят с техен автомобил след автобуса и подават сигнал на следващите си колеги по трасето, разказа Демереджиев.
Сред каналджиите освен сирийци има афганистанци, украинци и граждани на Северна Македония, каза още министърът. Ден по-рано той обяви, че започват засилени проверки за такива чужденци. Те ще бъдат или разследвани и съдени, или изгонени, обеща той.
ПО-СТРОГИ МЕРКИ
Трябва да има по-строги мерки срещу каналджийството. Вече сме предлагали такива, ще ги предложим и на следващия парламент. Това заяви директорът на „Гранична полиция” комисар Росица Димитрова пред Нова тв. „На 17 август Министерският съвет отпусна 1,5 млн. лв. за ремонт на оградата по границата ни с Турция и пътищата в района. Работим съвместно и с Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex”, каза още Димитрова.
Тя призна, че до нея са стигали сигнали за униформени, замесени в трафик на мигранти и те веднага са предавани на Дирекция „Вътрешна сигурност” за разследване.
В същото време стана ясно, че зам. директорът на "Гранична полиция" Деян Моллов е подал оставка. Тя е била подадена още в четвъртък. Вътрешният министър Иван Демерджиев поиска оставката на Моллов веднага след инцидента в Бургас.
ПОМОЩ ОТ ФРОНТЕКС
"Засиленият мигрантски натиск през последните няколко месеца ще срещне категоричния отговор на държавата. Полиция и армия ще пазят българо-турската граница". Това каза преди заседанието на Министерски съвет служебният министър-председател Гълъб Донев.
"Миналата седмица МС прие постановление за одобряване на допълнителни разходи в размер на 1,5 млн. лв. за ремонт и възстановяване на срязаните участъци от оградата от южната ни граница. Въпреки подозренията за съучастие на представители на системата на МВР в мрежата за трафик на хора, съм убеден в силната мотивация на полицейските служители и военнослужещите, които ще се включат в охраната на границата ни", добави премиерът.
По думите му при необходимост ще се търси сътрудничеството и взаимодействието с европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex.