350-360 пъти е превишението на отровите във водите на канала към река Марица, от който при водопой и само за минути умряха 28 крави. Това стана ясно по време на брифинг на здравния министър Костадин Ангелов и на министъра на околната среда Емил Димитров в Хасково.
Ангелов обяви, че пробите са показали, че има високи стойности на нитрати, нитрити и амониев азот, а Димитров добави, че завишението в канала е било 350-360 пъти над нормите.
“С оглед на тези резултати цяла нощ лабораториите работиха по отношение на изследването на всички извори и водохващания, разположени на територията на Марица,”заяви здравният министър. Той показа схема, според която първото водовземане е Брод, второто е Злато поле, третото е Райново. “Това са в обхвата на Димитровград. В обхвата на Симеоновград са Азмака, Нов кладенец и Сименовоград, в Харманли- Българин”, разказа Ангелов.
“По отношение на Злато поле, тъй като се намира извън обхвата на р. Марица, очакваме от Басейнова дирекция документ, с който ще бъде доказано, че няма опасност за всички жители, които получават вода от там. След като получим този документ, ще можем да възстановим водоподаването”, каза той.
Първите извори, които ще бъдат пуснати, са Райново, Злато поле и Брод. „Още днес ще пуснем захранването на всички хора по водопроводната система и ще бъдат захранени осем села. Кметът на Община Димитровград ни увери, че има техническа възможност за захранването на Райново, и по този начин ще можем да пуснем вода. В момента от РЗИ-Пловдив ни дадоха сведения, че в Брод няма никакви отклонения във физико-химичните показатели на водата. Няма отклонения в остатъците от пестициди, няма и наличие на тежки метали“, обясни здравният министър.
“Когато водата бъде пусната, може да бъде използвана единствено и само за битови нужди. Тя не трябва да се ползва за готвене и пиене,” добави Ангелов. Камиони на Червения кръст ще докарат 80 000 л вода за пиене.
„Очакваме водата, която ще бъде пусната, да не е толкова бистра и да е замътена. Има възможност заради повишаване на налягането да има аварии“, поясни проф. Ангелов.
„Установено е предприятие, което произвежда торове. Намерили сме остатъци от тях във водата, където са починали животните. Тези торове не влияят на рибите“, обясни екоминистърът Емил Димитров.