Много повече хора в болниците ще вземат бонуси за работа на първа линия за април, през март заболелите бяха много малко и затова много малък брой персонал получи по 1000 лв. С това обещание здравният министър Кирил Ананиев опита да тушира напрежението в здравните структури за прословутата добавка. Както "Сега" писа, в системата зрее бунт срещу разпределението на парите, като на много места медиците твърдят, че екипи, работещи със заразени, остават без допълнително възнаграждение.
"Всеки може да иска оставката на министъра. Има един основополагащ принцип, на база на който се прави разпределението на парите", обясни Ананиев пред Би Ти Ви тази сутрин. "Всеки работник, който извършва действия по обслужването на хора, които са носители или има съмнение, че са носители, има право да получи този допълнителен бонус. Това се удостоверява с необходимата документация и графици за дежурство. Никъде не са намалявани списъците, не сме ги коригирали, те са такива каквито са ни ги дали директорите на болниците", оправда се министърът. По повод недоволството на медиците в Павликени, той описа ситуацията там - 77 души получават бонуси за март в цялата Великотърновска област, където през този месец е имало двама носители на коронавирус. В Горна Оряховица са получили 26 души по 1000 лв., което е 50% от персонала. В Павликени бонус са получили 11 души от 19 души персонал.
Министърът заяви и че в момента няма дефицит на защитни средства за екипите. "Слагам си ръката на сърцето и си признавам, че в самото начало не всички лечебни заведения и персонал бяха снабдени със защитни средства. В момента нямаме дефицит, даже обратно - имаме резерви, които могат да влязат в действие веднага щом се изчерпят наличните", каза Ананиев в студиото.
В същото време медицински сестри твърдят, че сами са принудени да просят ръкавици и маски въпреки заливащите ни съобщения за дарения към болниците. И вчера имаше кадри от Видин, на които се виждат медицински сестри със самоделни маски.
"По стандарт ти трябва да употребиш няколко костюма за едно 12-часово дежурство, но се принуждаваме по 12 часа да не пием вода, за да не ходим до тоалетна и така да спестим за следващото дежурство. В провинцията е още по-зле", описа ситуацията Мая Илиева, водач на протестите на медицинските сестри и част от екипа на столичната белодробна болница "Св. София".