Бившият следовател Петьо Петров-Еврото не може да бъде арестуван в чужбина, защото за него няма валидна европейска заповед за арест. Това обяви бившият прокурор и настоящ старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ) Андрей Янкулов по Би Ти Ви.
„Той към момента няма валидна издадена европейска заповед за арест, която е основание за издирването му и за задържане в шенгенската информационна система и по каналите на Интерпол. Ако местонахождението му бъде установено от орган на друга държава, той няма да бъде задържан, а просто ще бъде локализиран и ще бъде казано на нашите власти къде се намира.“, заяви в прав текст Янкулов. „Това значи, че на практика единственото място, където би бил задържан, ако бъде намерен, ще бъде територията на страната“, добави той.
И до момента Петров не е качен със снимка в сайта на Интерпол в раздела за издирваните с червена бюлетина българи.
В МВР няма данни за документите, за които се твърди, че са от архива на някогашния следовател Петьо Петров-Еврото, стана ясно по време на изслушване на ръководствата на МВР и ДАНС в парламента в четвъртък. Според Андрей Янкулов обаче това не е така и МВР разполагат с архива на бившия следовател.
„Поне в частта, която съдържа документи от МВР, защото това са техни документи. Отделен е въпросът защо институциите не искат да коментират обстоятелството как и защо тези документи са се намирали у лице като Петьо Петров, което няма никакво отношение към тях и не би трябвало да ги притежава. Този архив съдържа актове на прокуратурата, справки на органи на МВР по прокурорски проверки, ВДС-и. Как това се намира у Петьо Петров?“, попита Янкулов.
Ден по-рано МВР се обяви за абсолютно безпомощно за всичко свързано с бившия следовател Петьо Петров-Еврото, включително да го открие къде се намира и да го арестува.Това стана ясно по време на няколкочасовоизслушване в парламента на ръководствата на МВР и ДАНС по искане на депутати от ПП-ДБ. В процедурата участваха зам.министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов, зам.шефът на ГДБОП Боян Раев, директорът на националната полиция Мирослав Рашков и шефът на ДАНС Пламен Тончев.
В Народното събрание трябваше да е министърът на вътрешните работи Даниел Митов, но той се оказа в чужбина заради служебен ангажимент. Затова в изслушването участва заместникът му Любомир Йосифов. Именно той отговаряше основно на депутатските въпроси, независимо от постоянното подканяне на председателстващия пленарното заседание Атанас Атанасов към шефовете на ГДБОП, полицията и ДАНС да вземат някакво отношение по темата. Шефът на ДАНС дори побърза да каже, че те изобщо не се занимават със случая и че имали някаква задача по Еврото през 2023 г., свършили си я, докладвали на прокуратурата и само тя може да кажат за какво става дума.
При изслушването зам.министър Йосифов обяви, че считано от датата на обявяване на лицето за издирване, са извършени множество оперативно-издирвателни мероприятия за установяване на неговото местонахождение. Проверени са адреси, за които има данни, че лицето ползва за местоживеене, и служебни адреси на негови фирми в София и Враца. Проведени били беседи със свързани с Петров лица, вкл. роднини. "Извършени са проверки за ползвани мобилни телефонни номера, за същите са изискани данни от мобилни и интернет оператори. По международна линия са отправяни периодични запитвания до международните служби за страни, в които има данни, че пребивава", каза Йосифов.
Той обяви, че проверки са направени в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. "Положени са всички усилия за установяване Петьо Петров и задържането му", каза зам.-министърът на вътрешните работи.
Повод за изслушването стана представянето на архива на бившия следовател Петьо Петров - Еврото, който беше представен на пресконференция на гражданското сдружение БОЕЦ съвместно с разследващия сайт "Бърд". На нея Димитър Стоянов от "Бърд", който е участвал в обработката и потвърждаването на истинността на документите, обобщи, че Пепи Еврото си е жив и здрав и играе още ключова роля в съдебната власт. Лидерът на БОЕЦ пък обяви, че обявеният за издирване бивш следовател и в момента е в България и неговата ситуация е нещо като партизанин, който се крие, но никой не го търси.
По-късно от кибергрупата BG Elves съобщиха, че са засекли активност на Петров в Гърция само по отворени данни. "Предполагаемо загиналият и издирван обвиняем си е жив и здрав, ползва си китайския смартфон, но ползва и Garmin часовник", съобщиха те във Фейсбук.
Това именно бе и поводът на ПП-ДБ да поискат изслушването. Депутатът Ивайло Мирчев заяви в парламента, че една група IT ентусиасти знаят локацията на Пепи Еврото и че той се движи между България и Гърция. "За разлика от българските служби, които не знаят къде е човекът, за когото се твърди, че е близък до Пеевски и до главния прокурор Сарафов", изтъкна Мирчев и обяви, че "големият въпрос е защо службите не знаят това".
При днешното изслушване Мирчев обяви, че в помощ на МВР и службите ще каже, че миналата седмица Еврото е бил на бул. “Христо Ботев” в скъп автомобил.
Депутати напомниха на МВР, че е имало много случаи, в които ведомството търсело упорито някого, а после се изненадвали, ако той се появи или починал, или да се предаде сам. Бяха дадени примери с починалият брат Галев - Ангел Христов и с предалия се директно в Софийския затвор Евелин Банев-Брендо.
При изслушването стана ясно, че МВР и ДАНС изобщо не са се интересували от архива, който БОЕЦ направи достояние на медии, депутати и НПО, независимо че в него има данни и документи, които са изтекли от същите тези ведомства. От ПП-ДБ обявиха готовност да дадат достъп на вътрешното министерство до архива, включително, ако е необходимо да им принтира хилядите документи в него.