Ръководството на катедра „Астрономия“ при Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ изпрати отворено писмо до Министерски съвет, МОН, Министерство на културата, Национален институт за недвижимо културно наследство, Столична община и район „Средец“ заради "пълната разруха" в Астрономическата обсерватория на СУ в Борисова градината. Учените поясняват, че плачевното състояние на сградите, които са национален паметник на културата, са "следствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности". Строителната фирма е избрана от ръководството на университета с обществена поръчка.
От екипа припомнят, че от години се борят сградите да бъдат ремонтирани и и реставрирани и че назад във времето е имало огромни и необосновани забавяния на обновлението. "Най-сетне в средата на февруари 2022 г. бяха налице всички необходими документи и разрешение за строеж от главния архитект на Столична община. Повече от година по-късно, през март 2023 г., представители на администрацията на СУ „Св. Климент Охридски“ и на фирмата-изпълнител заявиха, че дългоочакваният ремонт ще започнат до дни. Обясниха ни, че отделните сгради ще се ремонтират една по една, което ще позволи основните обучителни и публични дейности да продължат", пише в сигнала.
Реалните работи започват на 10 май и продължават само 7 дни, поясняват от катедрата, след което спират заради ежедневни валежи, и започва отново на 21 август. "С огромно съжаление към 9 ноември искаме и сме длъжни да заявим ясно и публично, че поради неадекватните действия и бездействия на фирмата-изпълнител, обсерваторията е неизползваема и помещенията не са подходящи за каквото и да е присъствие на хора. В момента всяка сграда и всяко отделно помещение в обсерваторията, както и нейният двор, са в много по-лошо състояние, отколкото преди ремонта", пишат от катедрата.
Астрономите сигнализират и за абсурдни действия на ремонтиращата фирма през последните дни. "В следобедните часове на 7.XI, часове преди обявения от НИМХ значителен валеж над София (жълт код), работници вдигнаха значителна част от керемидите на покрива на Старата сграда. На 8.XI нямаше никаква работа на обекта. Поради разкритата площ от покрива дъждът мокри стените на сградата, което създава сериозен риск от повреда на механизма на фасадния часовник (произведен в началото на XX век) в централното помещение", пише в откритото писмо.
Астрономическата обсерватория на СУ „Св. Климент Охридски“ е най-старата в България. Две от нейните сгради са първите, построени за нуждите на Софийския университет през 1897 г., и представляват първата научна инфраструктура в страната. Обсерваторията има национално значение с ролята си за подаването на точно време, която дейност се изпълнява около половин век. През 1976 г. сградите са обявени за архитектурно-строителен паметник на културата, а територията ѝ попада в границите на резервата на Борисова градина, който е паметник на културата и на градинското и парково изкуство с категория „национално значение".