Новинарска информация от БТА за Либия и държави в Близкия изток и Африка е причината Пламен Бобоков да бъде привлечен като обвиняем за търговия с влияние. В постановлението на прокуратурата, с което в четвъртък бизнесменът беше задържан за трети път, се твърди, че в периода от 8 май до 28 август 2019 г. умишлено е склонил секретаря на президента по правни въпроси Пламен Узунов да наруши служебните си задължения, като разгласи информация, станала му известна при изпълнение на неговата работа. Документът на обвинението беше изпратен до медиите от ПР-а на Бобоков Ани Александрова.
В постановлението са изброени 21 съобщения, изпратени от телефона на Узунов до Бобоков през приложението "Whatsapp". Тяхното съдържание в голямата си част е чисто новинарско - с кого ще се среща френският президент Еманюел Макрон и най-вече политическата обстановка в Либия. Доказателство, че става дума за данни от информационна агенция е фактът, че един от СМС-ите завършва с "/БТА", което е характерен маркер за новина от Българската телеграфна агенция.
В същото време прави впечатление, че в постановлението на прокуратурата не фигурира нито един от примерите, за които държавното обвинение твърдеше, че са доказателства за търговия с влияние и публично разпространи до медиите. Никъде не са описани СМС-ите, с които Бобоков и Узунов си разменят съдебно решение преди то да бъде подписано, никъде не става дума за съдбата на либийския танкер "Бадр", нито пък за назначаване на посланици.
Според прокуратурата Узунов е изпращал СМС-ите с новинарско съдържание на Бобоков, за да му "набави облага, изразяваща се в своевременно получаване на достоверна информация за случващото се политическия живот на Либия и за развоя на военните действия там, като информацията била необходима на Бобоков за вземане на решения, свързани с икономическите му интереси в тези държави, с която той не може да се сдобие по правомерен начин, и от това са постъпили значителни вредни последници - разгласяване на инфорамция извън кръга на тези, които са оправомощени да я получат, както и уронване на престижа на президентската институция сред гражданите".
Привечер прокуратурата съобщи официално, че Пламен Бобоков излиза на свобода срещу 1 млн. лева гаранция, а Пламен Узунов ще напусне ареста под гаранция от 20 000 лв. Това означава, че държавното обвинение няма да иска постоянно задържане под стража за никой от тях. При определяне на размера на парични гаранции са взети предвид степента на обществената опасност на престъплението, доказателствата срещу обвиняемите, здравословното им състояние, семейното им положение, професията, възрастта и други данни за личността им, твърди прокуратурата. За Бобоков това е втора гаранция от 1 млн.лв. Такава той има и по делото за боклука.
На обвиняемите била наложена „Забрана за напускане на България“.
Настоящото досъдебното производство е образувано по отделени материали от делото за незаконния внос на боклук, по което за участие в организирана престъпна група са обвинени братя Бобокови и бившия зам. министър на екологията и водите Красимир Живков, твърди още прокуратурата.