Медия без
политическа реклама

Борисов към ПП-ДБ: Щом искат БНБ, да я вземат

Тези, които говорят за "коалиция на страха", да видят къде са в рейтингите, препоръча водачът на ГЕРБ-СДС

29 Юни 2023ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Димитрова
Бойко Борисов

Предстоящата политическа схватка около избора на новия управител на БНБ няма да раздели партньорите в правителството. Така смята водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, който коментира темата пред медиите сутринта в парламентарните кулоари.

Герберите настояват да бъде преизбран досегашният гуверньор Димитър Радев. От ПП-ДБ обаче искат постът да отиде при техен кандидат, все още необявен пред обществеността. Такова желание изрази съпредседателят на ПП и финансов министър Асен Василев. Носят се слухове, че това ще бъде Даниел Лорер, току-що отхвърлен като кандидат за еврокомисар. Сега Борисов посочи, че ще има две номинации, както стана при избора на представител на ЕК, и парламентът ще избере между тях. "Просто им се учудвам. Да вземат тогава БНБ. Щом искат, да я вземат", каза бившият премиер по адрес на десните, с някакво примирение в гласа.

Миналата година изборът на управител на БНБ не само се провали, но и стана повод за първото голямо разцепление в коалицията, която тогава подкрепяше кабинета "Петков". Тогава ПП издигна депутата си Андрей Гюров за поста, докато ИТН номинира кадъра си Любомир Каримански. Накрая процедурата пропадна, Димитър Радев продължи да управлява централната банка с изтекъл мандат, а правителството и управляващото мнозинство жестоко се разтресоха.

Тепърва ще се види дали нещо подобно няма да се случи и сега. Все пак проблемите между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС засягат най-вече въпроса за кадровите назначения, тъй като и досега двете фракции не могат да се разберат как да ги координират помежду си. Последният им тежък сблъсък беше заради срока, в който да се правят номинации за БНБ - първоначално герберите искаха да е едва 7 дни, но след съпротивата на десните склониха да бъде удължен на 14 дни. Днес депутатите направиха същото и за процедурата за избор на председател на Сметната палата, след като общо предложение за удължаване на срока направиха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - формациите от т.нар. конституционно мнозинство.

По кадровите противоречия Борисов днес повтори мнението си, че е необходимо общо споразумение. "Как ще го кръстят, как ще го подпишат и дали ще го подпишат, няма значение", смята той. И съобщи, че на последната среща на лидерите на двете фракции, десните са го уверили, че когато дойде моментът, министър-председателят Николай Денков ще отстъпи мястото си на излъчената от герберите негова заместничка Мария Габриел. Тоест, ротацията на премиерите ще се случи, както беше договорено.

Малко по-късно съпредседателят на ДБ Христо Иванов заяви, че трябва да се спазват направените уговорки за законодателна програма, за конституционна реформа и за съгласуване на назначенията. Той предупреди, че не бива да се очаква твърде много, тъй като политическата конфигурация на управленското мнозинство е много сложна. Но оптимистично добави, че фактът, че се водят разговори между двете политически сили, е добра новина.

БЕЗ СТРАХ ЗА ИМУНИТЕТА

Що се отнася до депутатския му имунитет, който прокуратурата поиска, според Борисов темата не стои на дневен ред. "Вече ми омръзна да отговарям на тези въпроси", отвърна Борисов, когато журналисти му напомниха за обвиненията на БСП, че нищо друго не свързва в коалиция политиците от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, освен страха им да се изправят пред съда.

Вчера социалистите поискаха пленарната зала да разгледа проекторешение за сваляне на имунитета на герберския лидер. Неговите депутати обаче, подкрепени от десните, както и от ДПС, не позволиха да се стигне до това. Междувременно, временната комисия за имунитетите, която би трябвало да работи по казуса, въобще не се е събирала досега.

Тази сутрин Борисов небрежно заяви, че е видял резултати от социологическо изследване, които показали къде стоят в класациите партиите, които говорят за "коалиция на страха". Така намекна за страшно спадналата популярност на БСП сред избирателите. Беше очевидно, че темата за имунитета не го притеснява особено. А социалистите продължиха да експлоатират удобният за тях казус - водещите фигури на партията обикалят по всички медии, за да призовават Борисов да не бяга от правосъдие, както и да обвиняват десните, че са предали избирателите си, които са искали герберският водач да бъде разследван.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?