Медия без
политическа реклама

Борисов ненадейно свика щаба за коронавируса

Положението е под контрол, твърди властта, но връща брифингите за развоя на епидемията

25 Септ. 2020Обновена
„На първо място ни е важно здравето, на второ – да запазим икономиката да работи“, подчерта Борисов. Той добави, че благодарение на мерките 60:40 и 80:20 са запазени близо 300 000 работни места и изрази специална благодарност към всички доктори, сестри, лаборанти и санитари за денонощните им грижи във времето на пандемия. „Увеличението на заплатите в РЗИ и социалните служби с 30% е абсолютно изработено, заслужено и оценено от хората“, е коментирал премиерът по време на срещата с щаба.
МС
„На първо място ни е важно здравето, на второ – да запазим икономиката да работи“, подчерта Борисов. Той добави, че благодарение на мерките 60:40 и 80:20 са запазени близо 300 000 работни места и изрази специална благодарност към всички доктори, сестри, лаборанти и санитари за денонощните им грижи във времето на пандемия. „Увеличението на заплатите в РЗИ и социалните служби с 30% е абсолютно изработено, заслужено и оценено от хората“, е коментирал премиерът по време на срещата с щаба.

 

Премиерът Бойко Борисов е извикал днес на среща в кабинета си в МС Националния оперативен щаб, за да се информира за здравната обстановка и мерките. Положението е под контрол, България се справя добре, са отчели членовете на НОЩ пред министър-председателя. Поне това се посочва в единствения източник на информация за срещата - съобщение, изпратено от преслужбата на МС до медиите. В пространното съобщение за успехите на държавата в удържането на епидемията съвсем между другото се споменава, че Бойко Борисов е наредил да се възстановяват брифингите на щаба - засега веднъж седмично, за да знае обществото какво става.

Междувременно Българският лекарски съюз излезе със специален апел към българите да не подценяват заплахата Ковид-19, да не се подвеждат по слухове и конспиративни теории и да правят необходимото, за да пазят здравето - собственото и на другите. "Не забравяйте: от Ковид-19 се умира, статистиката е красноречива. Колко още пациенти и лекари трябва да ни напуснат, за да повярваме, че вирусът не е безобиден?", се казва в емоционалното посланието на лекарите, разпространено днес.

 

А ето какво е докладвал здравният министър проф. Костадин Ангелов на премиера: 

"България е на 26-о място по заболеваемост на 100 000 души от населението от COVID-19 в Европа, страната ни продължава успешно да държи развитието на епидемията под контрол и не се позволява претоварване на здравната система. На национално ниво е осигурен и необходимият ресурс от предпазни средства и медикаменти за срок до 6 месеца напред".

Здравният министър е подчертал, че България и още три страни са единствените в Европа с "отрицателна тенденция от минус 6,5% по отношение на новорегистрираните случаи през последните две седмици, докато за Европа има средно покачване от плюс 22%".

Данни за актуалната ситуация с разпространението на COVID-19 у нас и прилаганите мерки  представиха шефът на НОЩ проф. Венцислав Мутафчийски, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев, директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов и министърът на финансите Кирил Ананиев, гласи съобщението от МС, но не става ясно какви са конкретните данни. 

Изглежда, че премиерът е останал доволен от чутото, защото е заключил: „В България много добре се управлява прилагането на мерките за справянето с коронавируса. Така, че към момента абсолютно нищо не налага различни мерки от тези, които имаме“.

От пресслужбата съобщават още: "Премиерът бе категоричен, че няма да се правят КПП-та и опроверга всякакви спекулации за затварянето на градове и въвеждане на нови ограничения за хората". "Държави с по-строги мерки от тези в България, в момента са с много по-лоши показатели от нас", е подчертал Борисов.  

Нареждането му да се възобновят седмичните брифинги за предоставяне на актуални данни за епидемиологичната обстановка било и заради започващите сезонни грипни и други вирусни инфекции.

Финансовият министър Кирил Ананиев е обяснил, че в проектобюджета за догодина са предвидени средства за заявените в Европейската комисия бройки ваксини и за покупка на лични предпазни средства и дезинфектанти. Срокът за отпускане на помощите от 1000 лева за бойците на първа линия срещу коронавируса ще бъде удължен и ще бъде разширен обхватът на медицинския и немедицинския персонал с право на подкрепа, е уверил Ананиев. 

Председателят на НОЩ ген. Мутафчийски е рапортувал, че ситуацията във въоръжените сили "е под пълен контрол, не се допуска разпространение на заразата при курсантите и учебният им процес е в ход". И директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев е докладвал, че обстановката в София по отношение на коронавируса е спокойна, а регионалните здравни инспекции имат готовност да предоставят предпазни средства при поискване.

 

Не е ясно дали Борисов се тревожи за развитието на епидемията на фона на влошаващите се пред последните дни резултати - десет дни след началото на учебната година процентът на положителните проби взе тревожно да нараства. Или пък се опитва отново да фокусира обществото към темата за коронавируса, за да отклони вниманието от протестите, които продължават с искането да подаде оставка.  

 

РАЗМИНАВАНЕ

Бодрите рапорти пред премиера обаче звучат неубедително, особено след като Европейският център за превенция и контрол на заболяванията вчера постави България сред седемте най-рискови страни в Европа за COVID-19 наред с Хърватия, Чехия, Унгария, Малта, Румъния и Испания. За тази група е отбелязано, че здравната система вече е под натиск, с висок брой хоспитализирани пациенти и високо ниво на умора сред здравните работници. Подобренията в управлението на случаите и подкрепящото лечение не са достатъчни, за да се избегнат сериозни усложнения и смърт в голяма част от рисковите пациенти, отбелязват европейските експерти в анализа си. България дълго време беше на второ място по смъртност от COVID-19 в Европа и едва напоследък отстъпи по-назад с влошаването на обстановката в Западна Европа. Още за коронавируса в България - тук.

 

ИМАТ ДУМАТА ЛЕКАРИТЕ

Ето какво гласи позицията на Българския лекарски съюз: 

Изминаха близо 8 месеца от началото на епидемията от Ковид-19 у нас. Близо 800  са загиналите, сред тях и 10 лекари, колеги, които не успяха да спечелят битката с коварната болест. Отиде си цяла фамилия лекари - сем. Вакльови от с. Белица, отиде си и д-р Милан Първанов, човекът - болница, както го наричаха съгражданите му.

На фона на тези човешки трагедии у нас в медийното и публично пространство продължават да се изнасят противоречиви твърдения, неподкрепени с научни факти, изразяващи единствено лично мнение. Особено тревожни обаче са посланията, които са отправени от колеги – лекари, както и други подобни мнения:

"Няма никакъв смисъл от тези маски освен психологически. Освен това тези маски създават измамното чувство, че сме защитени…"

"Коронавирусът е обща вирусна инфекция, която се самоограничава. Излекуваните не са излекувани. Това са хора, на които им е минало."

Твърдения, които на фона на нечовешките усилия, стоицизъм и себеотдаденост на всички медицински специалисти, работещи с Ковид-19 са обидни, демотивиращи, лишени от лекарска етика и  професионална колегиалност.

Нещо повече: в резултат на разнопосочното говорене логично и населението у нас все още не е на 100% убедено, че трябва да се предпазва. Наблюдава се масово неглижиране на противоепидемичните мерки на фона на предстоящата грипна вълна.

БЛС е категоричен, че подаването на противоречиви сигнали в публичното и медийното пространство, особено от колеги-лекари, е недопустимо. Объркването на обществото поставя в риск здравето на все повече хора. Води до недоверие към медицинската наука и постиженията, които тя има. Нещо повече - хвърля сянка върху работата и усилията на всички медици: от тези в  спешната помощ, през личните лекари и колегите от Регионалните здравни инспекции до работещите в Ковид отделенията, които не излизат оттам със седмици и дават живота и здравето си, за да се грижат за тежко болните пациенти.

БЛС призовава спазвайте физическа дистанция, носете маски, не забравяйте дезинфекцията. Спазването на тези простички правила всъщност съхранява не само Вашето здраве, а и това на близките Ви. Не забравяйте: от Ковид-19 се умира, статистиката е красноречива. Колко още пациенти и лекари трябва да ни напуснат, за да повярваме, че вирусът не е безобиден? Изисква се единствено разумно поведение, но и разумно и подкрепено с доказателства говорене.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата