Здравната комисия в парламента ще обсъди днес в 14:30 ч. предложението на депутатите от БСП за България за възлагане на правителството осигуряване на достъп на българските гражданите до руската ваксина срещу Covid-19 - "Спутник V". Отсега обаче премиерът Бойко Борисов обяви, че не иска да носи такава отговорност. "Само ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата, за другите аз не искам да нося отговорност. Защото ще мине време и ще се сетят, че не са минали всички проби. А виждате колко стриктна е Европейската агенция по лекарствата", коментира премиерът на заседанието на правителството, стана ясно от видео, публикувано в профила му във "Фейсбук".
Предложението на левицата бе внесено на 23 февруари и веднага предизвика спор в пленарната зала между управляващи и опозиция. От ГЕРБ обвиниха БСП в некомпетентност и лобизъм, тъй като парламентът няма думата при разрешаване на въпросната ваксина за използване у нас - употребата й може да се ползва само след разрешение на Европейската (или българската) агенция по лекарствата. "В условията на извънредно законодателство всяка страна може да сключи договор за доставка на ваксини с трета страна", припомниха от БСП и посочиха, че заради тежки производствени условия много от компаниите се отказват от доставката на дадени дози.
"Припомняме думите на говорителя на ЕК: Държавите от ЕС имат свободата да се снабдяват с ваксини извън стратегията на ЕК, но на собствена отговорност", пишат в мотивите си социалистите, припомняйки как Унгария вече се е възползвала от правото си да си договаря сама ваксини, извън споразуменията на ЕС.
Междувременно стана ясно, че Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) вече е започнала предварителен преглед на ваксината "Спутник V". Това е първата процедура на ЕМА, свързана с продукта на руския институт "Гамалея" и Руския фонд за преки инвестиции (RDIF), след разнопосочни данни дали агенцията на Евросъюза изобщо работи по ваксината. Предварителният преглед от ЕМА не означава процедура одобрение за използване на пазара на ЕС - за нея е нужна отделна молба. Тя означава, че ЕМА ще разглежда всички данни от протичащи в момента изследвания, вместо да чака документацията, която би трябвало да пристигне със заявка за одобрение от RDIF. Заявлението за прегледа идва от германската R-Pharm Germany GmbH.