4 дни след като обяви, че България излиза от епидемията, премиерът Бойко Борисов смени плочата. "Приказка до края на март за отваряне на Европа няма. Очаква се тогава трета вълна и много тежки рестрикции. Това обяви премиерът Бойко Борисов след участието си на Европейския съвет. Позицията му е на 180 градуса спрямо оптимистичното изявление от преди дни, че България излиза от кризата. В изявлението си от Брюксел Борисов подготви почвата и за евентуално удължаване на мерки.
"За тази седмица и 5 дни (на локдаун, бел.ред.) резултатите са добри, но по нищо не показват, че трябва да сме оптимистични, че пандемията в България ще приключи до Коледа", каза Борисов. На 7 декември Борисов говореше точно обратното - че България трябва да свиква с мисълта, че излиза от епидемията. ""Броят на оздравелите е много и най-добрата антикризисна мярка е отварянето... На 21-и да отворим... А на 14-и, ако цифрите продължават да са такива, ще пуснем детските градини и яслите - но това е под условие, важното е 21-и. Ние трябва да свикнем, че излизаме от пандемията - ваксини, лекарства, докторите се научиха да лекуват..."., каза тогава премиерът.
Сега Борисов е на друго мнение. Той подмина разминаването в позициите и само обясни, че е говорил по темата с всичките си европейски колеги, "един по един". "Бих искал да съм по-голям оптимист, да дам повече оптимизъм на хората, но това, което чувам от колегите, а и от председателя на ЕЦБ Кристина Лагард, излизането от кризата може да се очаква август-октомври следващата година, и то при положение, че се достигне 70% ваксиниране на населението на ЕС. За да може този колективен имунитет да се създаде. Така че много гъвкаво, много внимателно в България трябва да следим мерките, да внимаваме за баланса за натиска върху болниците. Безспорно много радостна е новината, че всеки ден над 3000-3500 оздравяват, така че това е оптимизъм, но трябва да сме много умерени", опита се да запази паралелно и двете линии Борисов. Той изтъкна, че единствената държава с прогноза за ръст догодина е Китай и всеки сам трябва да си направи заключения от този факт, но и Европа, и САЩ чакат рязък спад в БВП.
„Въобще приказка до края на март за отваряне на Европа. Нещо повече, очаква се тогава трета вълна и много тежки рестрикции. Може би тези в Брюксел виждат – 22 часа, вечерен час, няма никой. Но като се приберем в България с министъра на здравеопазването и всички колеги ще го обмисляме пак, защото за тази седмица и 5 дена резултатите са добри, но по нищо не показват, че трябва да бъдем много оптимистични, че епидемията в България, защото такова е усещането, ще приключи до Коледа", каза още Борисов, пропускайки факта, че тези "усещания" се поддържат лично от него. Премиерът допълни, че в цяла Европа Коледа и Нова година трябва да се празнуват в най-тесен семеен кръг без масово събиране на хората . Само Ирландия се кани да отвори пъбовете за Коледа, но това идва след месец локдаун, даде пример Борисов.
Борисов похвали председателя на комисията Урсула фон дер Лайен за постигнатото от комисията по общото договаряне на ваксините защото иначе "никога нямаше да може да се разберем между държавите -членки коя колко да вземе и на каква цена". Премиерът даде да се разбере, че България ще приравни бързите антигенни тестове на PCR, за да се върви синхронизирано с останалите страни-членки и да не се създават препятствия срещу пътуването на хората. България вероятно ще се възползва от възможността да дарява ваксини на държави извън ЕС при поява на излишък. "Изключително важно е страни като тези в Западните Балкани, Африка, които нямат тази възможност, ЕК ще предложи вариант, по който ще е възможно да подпомогне и Западни Балкани, и Африка, и нашите приятели в Украйна и Молдова", коментира още премиерът.
ХОРИЗОНТИ
За излизане от финансова криза в момента не говорим. Най-ранният период, който се споменава, е март, април, май, най-оптимистичен – август, а според най-големите експерти октомври ще започне растежът. Това блокиране по домовете създава много проблеми и за икономиката, и за хората, но това, което виждам, е единственият начин, по който ЕС е решила да действа, счита премиерът.