Медия без
политическа реклама

Борисов ще се жалва в Страсбург от присъдата за клевета

11 Яну. 2020
Бойко Борисов
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бойко Борисов

Парадоксално, но факт - премиерът Бойко Борисов обмисля дали да се жалва в Страсбург от правораздавателната система у нас, която той и ръководената от него партия ГЕРБ упорито отказват да реформират.

“Делото, по което премиерът Бойко Борисов беше осъден от журналистката и евродепутат от БСП Елена Йончева, може да стигне до съда в Страсбург,” заяви адвокат Марин Марковски пред в. "24 часа". 

Преди два дни стана ясно, че Върховният касационен съд (ВКС) е отхвърлил като недопустима жалбите срещу решението на Софийския градски съд от 8 април м.г, според което премиерът Борисов трябва да плати 5000 лв. обезщетение на Йончева за нанесени й неимуществени вреди с изказване от предизборната кампания през 2017 г. Решението на ВКС не подлежи на обжалване.

“Определението на ВКС прекратява спора на територията на България. Но ако господин Борисов даде съгласие, ще депозираме молба в Страсбург”, обяснява адвокат Марковски. Според него решението за обезщетение на Йончева “страда от пороци и не е законосъобразно”. “И експертизата, и доказателствата не установяват претенцията на Елена Йончева. Събра се обилна документация, която не бе оспорена от Йончева, че е взимала пари чрез сделка с предоставяне на рекламно време на българска телевизия за спонсорство с фирми за нейни репортажи”, казва адвокатът пред "24 часа".

Елена Йончева осъди Бойко Борисов заради изказването му: “Ще ли сте успешни журналисти вие, ако по няколко милиона държавата ви плаща за едно интервю взето? Питам: Ако за интервю държавата България през една от централите си плаща на журналистка за интервюта в чужбина, по няколко милиона струвайки, които даже нашето правителство беше принудено от предишното да доплати... Бяхме принудени милиони да платим за нея. С мъж - премиер тогава”. Журналистката заведе съдебен иск за 20 000 лв., но съдът намали размерът на поисканото обезщетение.

През 2018 г. на първа инстанция Софийският районен съд реши, че премиерът Борисов и партия ГЕРБ трябва солидарно да изплатят на Йончева 5000 лв. заради неверни и клеветнически твърдения по адрес на ищцата. Софийският градски съд обаче постанови, че партията ГЕРБ не може да носи отговорност в случая. И Йончева, и Борисов обжалваха решението пред ВКС. Според журналистката политическата партия ГЕРБ също трябва да носи отговорност. Засега няма коментар от адвокат на Елена Йончева.

—————
ЖАЛБА

Интересното е, че Елена Йончева също се жалва в Страсбург от правораздавателната система у нас. След като прокуратурата поиска имунитета й и като депутат в Европейския парламент (ЕП), тя обяви, че е сезирала Европейския съд за правата на човека за отправените срещу нея обвинения. Точно преди година главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета й като народен представител, а след това прокуратурата й повдигна обвинение за пране на пари от фалиралата КТБ.

"Европейският съд за правата на човека в Страсбург прие моята жалба за несъстоятелността на така отправените обвинения. Жалбата е съпроводена с необходимите документи. Над 80% от подадените жалби в Европейския съд се считат за недопустими. Фактът, че този иск е допуснат, означава, че е напълно основателен. Нямам съмнения, че Европейският съд ще внесе пълна яснота по случая", написа тогава Йончева в профила си във Фейсбук.

--------

КОЛКО СТРУВАТ НА БЪЛГАРИЯ РЕШЕНИЯТА НА СТРАСБУРГ?

За последните 10 години България е платила почти 15,8 млн. лв обезщетения по дела, заведени в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, сочат официални данни на Министерството на финансите от лятото на м.г. Най-голяма сума е платена през 2009 г. – 3 534 000 лв., а най-малка през 2014 г. – 346 566 лв. За 2018 г. България е изплатила обезщетения за стойност 1 725 200 лв. За периода 2009-2019 г. съдебните производства, касаещи България, приключили с решение на съда в Страсбург, са 751, а висящите - 150. От приключилите 751 дела с осъдителен характер са 457. 

Премиерът Борисов също може да се "похвали", че България е осъдена заради него. През 2012 г. страната е осъдена, че е погазила правото на живот на Тодор Димов-Чакъра и трябва да плати близо 55 000 евро обезщетение и съдебни разноски заради полицейската операция по залавянето на Чакъра, ръководена от тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов. В решението на съда той е споменат като "генерал Б. Б." 

През последните години особен принос за осъдителните решения срещу България има бившият вътрешен министър и доскорошна дясна ръка на Бойко Борисов Цветан Цветанов, който имаше слабост към зрелищни арести по операции, обвиненията по които по-късно рухват в съда. Само неговите действия струват на данъкоплатците над 1.6 млн. лв. Сред по-известните случаи на присъдени обезщетения са арестуваните при операция "Октопод" Алексей Петров, дясната му ръка Антон Петров-Хамстера и братята Йордан и Пламен Стоянови-Дамбовците, задържаните при операция "Медузите" във Варна Борислав Гуцанов, Даниел Славов–Дидо Дънката, бившият военен министър Николай Цонев, бившият главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов, съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров, лекарят от горнооряховската болница Михаил Милатович, който е обезщетен с 40 хил. лв. заради "умишлено умъртвеното" бебе, за което говори Цветанов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата