Жители, рибари и ресторантьори от с.Българево, община Каварна, излязоха на протест срещу ограничения достъп до единствения плаж в околността - "Болата". Недоволството им от неизяснения статут на залива е от години, но то бе разпалено с нова сила от акциите на Министерството на туризма, екоинспекцията във Варна и полицията през изминалата седмица, довели до масово глобяване на туристи, паркирали автомобилите си около плажа.
Заливът "Болата" попада в резервата "Калиакра", затова до него не само е забранено да се стига с автомобил, но дори и да се плажува. От четири години е в ход процедура по изключване на плажа от резервата, но тя така и не е докарана до финал.
"За местните жители ползването на плажа е от жизневажно значение за развитието на туризма. Това е единственият плаж в близост до с. Българево", каза кметът Георги Георгиев. "Ако се продължава само с репресивни действия, без грижа за туристите, ще ги загубим не само за тази година, но и за следващите", казва Георгиев. Рибарите се оплакаха, че не могат да практикуват професията си, а заетите в туристическия бранш се обезпокоени, че селото вече се е изпразнило. С плакати с надписи „Върнете ни Болата“ местните хора блокираха в събота за кратко международния път, водещ до ГКПП „Дуранкулак“.
Глобените летовници са възмутени, че никъде няма указателни табели, които да предупреждават за забраната за плажуване на залива "Болата". Сред санционираните с по 1 000 лв. има и румънски туристи.
От РИОСВ-Варна се оправдаха с това, че границите на резервата били маркирани с бетонови колчета със знака за защитена територия. Екоинспекцията твърди, че недобросъвестни плажуващи всяка година изтръгват информационните табели, които поставяли.
Още през 2017 г. община Каварна предприема стъпки, за да извади плажа от резервата. Целта е с промяната на статута достъпът до плажа да стане свободен, общината да го стопаниства или отдаде на концесия, за да се гарантира, че той е охраняем и безопасен за хората, които го посещават. Общината има и проект за ремонт на пътя и изграждане на паркинг. За да се гарантира, че теренът наоколо няма да бъде застроен, предложението е заливът да бъде включен в защитена местност "Степите".
През май 2018 г. бившият екоминистър Нено Димов подписва заповедта, с която "Болата" се изважда от резервата, но процесът остава незавършен. За да се финализира процедурата, трябва промяна и в Закона за защитените територии, която втора година не се случва.
"Болата" е един от най-хубавите плажове по Северното Черноморие заради липсата на строителство и погубена природа. И местните, и туристите обаче предупреждават, че се нуждае от поддържане. Старите брегоукрепителни съоръжения са почти разрушени. Пътят до плажа се руши и е опасен, но ремонт не може да бъде направен, без законодателните промени да станат факт. „Линейка не може да влезе дотам, камо ли да стане пожар. Пътят е изключително тесен, труднодостъпен, колите отиват 500-600 метра нагоре. "Болата" от прекрасно място ще стане опасно място за хората“, коментира кметът на Каварна Елена Балтаджиева пред БНР. И призовава депутатите да финализират промяната на статута чрез промяната в Закона за защитените територии.