Медия без
политическа реклама

Българите повсеместно се надигнаха срещу боклука

Площадки и предприятия, третиращи отпадъци, срещат масов отпор

Районна прокуратура - Варна
Преди десетина дни във Варна бе задържан италиански отпадък. Българите все повече се притесняват, че страната е превърната в кошче за смет от близо и далеч.

Кризата с управлението на отпадъците отприщи масова гражданска активност. На много места в страната избухна недоволство срещу мястото или начина на третиране на боклука. Технологията на скандала навсякъде приблизително е една и съща – хората се оплакват, че не искат да бъдат тровени, а институции или замесените фирми отговорят, че притесненията са излишни.

В администрацията на община Попово тези дни ще бъде внесена

 

подписка срещу инсталация за изгаряне

 

на отпадъци. Решението за изграждането й бе взето от местния парламент в края на миналата година. Отпадъците са класифицирани като „неопасни“, а инвеститор е дружеството „Еко инвест север“, което събира сметта на града. В инвестиционното предложение се твърди, че с оползотворяването на отпадъка ще се провежда електрическа и топлинна енергия. Местни жители обаче недоволстват, че предвидената площадка е в рамките на града, съществуват рискове за здравето и околната среда, а и ще се събира боклук не само от Попово. Твърдят още, че липсва публичност по темата. При обсъждането на проекта в общинския съвет няколко съветници са отправили критични въпроси, но са получили отговори от експерти, че всичко с технологията и процедурите ще бъде наред.

Напрежение има и в Елин Пелин, то е срещу предприятие за преработка на найлонови торбички. 1200 души са внесли в общинската управа искане за местен референдум, като един от въпросите е дали да се забранят заводи за преработка на пластмаси (другите касаят ВиК и трафика на тежкотоварни автомобили). Предприятието на фирмата „Интегра пластикс“ вече работи, макар с частичен капацитет, защото е в тестов период.

Но за него не е извършен ОВОС

„На база на техническите параметри РИОСВ сметна, че няма нужда да се прави ОВОС. Тази процедура не касае населението и неговото спокойствие“, заяви пред БГНЕС изпълнителният директор Юлиян Белев. А РИОСВ – София не е назначила ОВОС, тъй като има становище от РЗИ, че проектът не води до здравен риск за населението. Заводът се намира извън града, но е близо до него, а хората се притесняват от внос на чужд отпадък, замърсявания и слаб контрол.

Вълнения има и в по-малки селища. В ловешкото село Карлуково например проблем са складирани на открито тонове отрови и пестициди. Наоколо се разнася непоносима миризма. В четири села от община Септември пък

напрежение пораждат складирани бали

до входа на село Варвара. Селският кмет и колегите му от Семчиново, Ветрен дол и Симеоновец протестираха преди няколко дни. Те искат чистота и да развиват селски туризъм. Официалната информация на властите обаче сочи, че площадката за съхраняване на отпадъци от хартия и картон във Варвара отговаря на законовите изисквания. И в още едно село – кюстендилското  Яхиново, се проведе наскоро протест. Той бе срещу предстоящо изграждане на цех за преработка на пластмасови отпадъци. Сформиран е инициативен комитет, който настоява проектът да бъде спрян.

В община Бобов дол проблемите са дългогодишни, но и там сега хората надигат глави. Според тях напоследък замърсяванията от ТЕЦ-а са опустошителни. Жителите на близкото Големо село заплашиха с протести. Те са на мнение, че проблемите се дължат на изгарянето на отпадъци и на неработеща инсталация за пречистване на комините.

Още по темата