Борбата с огнената стихия, обхванала последните дни различни населени места у нас, продължава и днес с наши и чужди хеликоптери - на фона на червения код за жеги, обявен за днешния 16 юли.
60 пожара се гасят в момента в страната, съобщи главен комисар Александър Джартов. Ангажирани са около 500 огнеборци.
Затвореният участък от магистрала "Хемус" заради пожарите в селата Слънчево и Припек днес в 6 ч. бе отворен, но положението остава сериозно в Старозагорско, където е обявено частично бедствено положение. В Сакар огнеборците също са на терен заради последно огнище в посока с. Студена.
В същото време в Северна България връхлетяха летни бури. Във Великотърновско проливен дъжд наводни много пътни отсечки. Край горнооряховското село Първомайци местни премахнаха с помощта на резачки дънер, стоварил се върху жп линията по пътя на влака София - Варна. И в Русенско ураганни ветрове повалиха дървета, които препречиха шосета и улици. Затруднено е движението между Две Могили и Обретеник, както и по трасето Русе-Силистра.
"Няма застрашени населени места или бедстващи граждани във връзка с пожарите у нас", коментира вътрешният министър Калин Стоянов пред журналисти в Стара Загора. "В момента най-важното е овладяването на пожара, всичко останало е последващо, както и това евентуално да се установи извършител на този тежък пожар", посочи той. Стоянов заяви, че страната ни е активирала Механизма за гражданска защита на ЕС - Чехия ще изпратят два хеликоптера, които да помогнат за гасенето на пожарите в Стара Загора, очаква се потвърждение за помощ и от Румъния. На място пристигна и служебният премиер Димитър Главчев.
Наши хеликоптери пък вече помагат в района. 22 военнослужещи от 38-ми батальон на Втора Тунджанска механизирана бригада - Стара Загора с 4 единици техника се включиха в погасяване на горския пожар. Екипажи и хеликоптери от състава на 24-та авиобаза - Крумово на Военновъздушните сили оказват помощ при същия пожар. Вертолет "Кугар" излетя в 09.52 ч., а Ми-17 - в 09.57 ч. за мястото на огъня.
През цялата нощ продължиха опитите за спиране на разпространението на големия пожар, който избухна в късния следобед в понеделник над Стара Загора. Той бушува в местността "7-ми километър" край вилната зона на Стара Загора. Жителите ѝ са евакуирани. Огънят е засегнал хиляди декари борови гори. Периметърът на площта, обхваната от огъня, е около 12 километра. Има общо шест огнища. През нощта тежка техника от Мини "Марица Изток" започна да прави просеки, за да се спре разпространението на огъня към курорта Старозагорски минерални бани, към вилни зони в района и към село Пряпорец. Още в първите часове на пожара в гасенето се включиха доброволци, които успяха да спасят къщи. Огънят обаче погълна няколко постройки.
"Всички институции са на място, но пожарът е върхов. Има и сериозен вятър, който го разпространява", заяви пред Нова тв кметът на Стара Загора Живко Тодоров. "Ситуацията остава тежка. Продължава работата на терен. В момента също имаме много доброволци. Над 100 души със седем пожарни автомобила са на място. Периметърът на пожара е около 12 км, като има различни огнища. На този етап няма пострадали хора", каза и секретарят на общината Николай Диков.
"Ще получим помощ по линия на международното сътрудничество от ЕС. Изискали сме го. От съседна Румъния имаме два самолета и два хеликоптера, като двата самолета ще бъдат насочени за овладяване на пожара в Хасково, а двата хеликоптера ги чакаме тук. Вероятно ги очакваме около обяд, тъй като нощно време не летят. Чакаме още два наши хеликоптера", уточни пред БНТ Методи Марков - областен управител на Стара Загора.
От 6 часа тази сутрин магистрала "Хемус", която бе затворена заради пожара край селата Слънчево и Припек, отново е отворена. Отворен е и стария път край Побитите камъни. Екипи на пожарната правят непрекъснати обходи на района.
Около 1500 декара гори са унищожени от големия пожар край варненското село Слънчево, предаде БГНЕС. Няма опасност за нито едно от населените места в района. Късно снощи всички огнища са били изгасени. Но заради изключително високите температури и силния вятър тази сутрин опасността да се разгори огъня остава. "Гасим и отново след нас се възобновяват огнищата. Продължаваме работа с институциите, които ни помагаха вчера, да сме на място, да следим обстановката, да проверяваме всички огнища и се надяваме все пак денят да е по-лек от предишните два", каза гл. инсп. Стоян Стоянов от пожарната пред БНТ. Доброволците, които искат да помагат в гасенето, трябва да бъдат призовани от кметовете при нужда.
Тежко остава състоянието на доброволеца, който пострада при пожарите в Сакар. Той е със 75% изгаряния в клиниката в Пловдив, предаде и БНТ. Пожарът в Сакар край Свиленградско е локализиран на всички фронтове и е под контрола на пожарната. Остава едно огнище в посока с. Студена, по което се работи за локализирането му. Всички 17 екипа на пожарната остават на място, за да следят ситуацията и имат готовност за реакция при необходимост. Остава в готовност и тежката техника. Общината ще заседава днес, за да реши да се отпуснат 20 000 лева за пострадалите фермери, за да се купи фураж за животните, тъй като пасищата в района са унищожени.
"Доброволците трябва да се допускат до пожара с наши служители. Трябва да бъдат обучени", поясни заместник-директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Любомир Баров. В повечето села 100% от пасищата за животните са унищожени.
Червен код
Днес е обявен червен код - най-високият по четиристепенната система за предупреждение, за отделни общини в най-югозападната част на страната и по поречието на Дунав. В област Благоевград червен код, или над 41 градуса жеги, е издаден за Петрич, Сандански, Струмяни, Кресна и Симитли. В област Плевен червен код е издаден за Долна Митрополия, Долни Дъбник, Плевен, Гулянци, Никопол, Искър, Белене, Червен бряг, Кнежа. В област Велико Търново в червено е Свищов. В област Русе най-висока степен на опасност е прогнозирана за Иваново, Сиво поле, Две могили, Русе, Борово и Ценово.
По данни на НИМХ днес в 15:00 ч. в Русе измерената температура е била 40.4°, в Сандански - 40.3°, в Свищов - 39.9°.
За утре, 17 юли, пък директно е обявен червен код за цялата страна. Това означава максимални температури от над 41°С, както и гореща вълна, продължаваща над 10 дни. Препоръките са - "Пазете себе си и помогнете на уязвимите и чувствителни хора. Спазвайте съветите на властите. Може да се очакват повреди в инфраструктурата".
Кои са основните правила, които трябва да спазваме в такива дни:
Съветите на БЧК при слънчев или топлинен удар:
Без камиони
Днес от 13 до 21 ч. поради очакваните високи температури - над 35 градуса - се ограничава движението за камиони над 20 т по пътни участъци в 9 области. Това са областите Русе, Шумен, Варна, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Разград и Силистра. В областите Шумен и Варна временно ще бъде ограничено движението в отсечка от АМ "Хемус" от 311-и км при Буховци до 376-и км при Невша и от 376-и км до 425-и км в област Варна.
Спирането на тежкотоварния трафик в определени участъци от републиканската пътна мрежа в следобедните часове, когато температурите са най-високи, е за да се минимизират рисковете от деформации на пътната настилка и да се опази живота и здравето на пътуващите. При спиране на движението, тежкотоварните автомобили ще изчакват извън пътното платно на определени места, без да пречат на останалите участници. Ограничението не се отнася за моторни превозни средства, превозващи бързоразвалящи се храни, товари на температурен режим, живи животни и опасни товари.