Парламентът одобри нов договор за 7,2 млн. долара заради изтребителите F-16. Депутатите приеха и ратифицираха на първо и на второ четене в едно заседание Законопроекта за ратифициране на международен договор „За изграждане на системи за сигурност на помещенията за съхранение на класифицирано оборудване и въоръжение с класификация „US Secret” за самолети F-16 Block 70“.
Строго секретните помещения ще са в авиобазата "Граф Игнатиево", от която ще се експлоатират новозакупените изтребители.
Договорът се сключва по условията на Програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ - FMS, а точната му стойност е 7 238 842 долара.
Той е абсолютно задължителен, а сумата е за сметка на българския бюджет. България може да откаже, но тогава САЩ може да задържат предаването на машините, докато не се изградят всички секретни елементи по защитата.
Договорът предвижда:
- Доставка на брави, заключващи механизми за врати и консумативи, необходими за изграждане на охранителни системи в съответствие с изискванията за сигурност на Правителството на САЩ.
Проектиране и изграждане на система за сигурност на склада за съхранение на класифицирано оборудване (ССКО). - Услуги за управление на склада за съхранение на класифицирано оборудване (ССКО) за срок три години и три години поддръжка на охранителните и структурните системи, свързани с функционирането на склада.
- Консултантски услуги по проектиране и изграждане на системи за сигурност за други съоръжения за самолет F-16 Block 70 в авиобаза Граф Игнатиево, където ще се съхранява класифицирано оборудване на самолета, и използване на класифицирана информация.
Съгласно условията на подписаните и влезли в сила международни договори за придобиване на самолети F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка българската страна следва да спазва посочените в тях мерки за контрол, сигурност и отчетност на предоставените от САЩ отбранителни изделия, като разходите за изграждане на необходимата за целта инфраструктура са изцяло за сметка на България.
Влизането в сила на този договор има пряко отражение върху сроковете за изпълнение на определени инфраструктурни дейности в България и всяко забавяне ще доведе до невъзможност за приемане на самолетите на българска територия, се посочва в доклада на парламентарната комисия по отбрана.
След влизането в сила на закона за ратификация министърът на външните работи ще уведоми правителството на САЩ за изпълнение на националните процедури по влизане в сила на договора. Първото плащане от 162 хил. долара ще бъде през декември тази година. Последното е на 15 юни 2027 г.
"СЕГА" припомня:
През 2019 г. тогавашното българско правителство - третият кабинет "Борисов", плати 1,3 млрд.долара или около 2,2 млрд.лв по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни самолета). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника.
Плащането бе одобрено и от парламента на 26 юли 2019 г. Тогава 44-ото Народно събрание ратифицира договорите (LOAs) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support), международен договор (LOA) BU-D-AAA „Боеприпаси в подкрепа на F-16“ (Мunitions in support of the F-16), международен договор (LOA) BU-P-AAD „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги” (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services) и международен договор (LOA) BU-P-LAR „Многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване“(Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment).
През април 2020 г. бе обявен договор между Lockheed Martin („Локхийд Мартин“) и ВВС на САЩ за възлагане на договора за производство на самолетите F-16 Block 70. Това се считаше за началото на процеса и за него беше обявено на официалната страница на Пентагона.
В завода, в който се правят българските изтребители, Lockheed Martin изпълнява поръчки за 128 броя F-16 Block 70/72 от пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, България е трета с 8 машини, след което Тайван поръча 66, а Мароко 24.