Българската Гранична полиция оплете и Гърция във все по-заплитащата се мистерия с хеликоптера, който влетя в Турция, хвърли 100 кг. дрога и напусна турското въздушно пространство. Според турските власти, машината е влязла от България и се е върнала на българска територия.
Пред Нова тв обаче, временния шеф на Гранична полиция Антон Златанов обяви, че според тяхната проверка хеликоптерът е летял от Гърция към Турция и после пак се е върнал на гръцка територия. Това са установените до този момент точки на летене и засега няма каквито и да е данни машината да има нещо общо с България, твърди Златанов. Той обясни, че сега бил направен екип с гръцките им колеги, за да се установи какво точно е станало. Той не можел да си обясни защо турските власти намесват България. В същото време Златанов твърди, че координатите на машината и нейния маршрут Гърция-Турция и обратно, са ни подадени от Турция.
Само преди два дни турските медии, позовавайки се на турската полиция обявиха, че български хеликоптер е влязъл на турска тетритория, хвърлил е 101 килограма марихуана на пазарна стойност 20 милиона лири и се е върнал обратно. Заловени са трима заподозрени, написа турският сайт Haberbg.net. Сега Златанов твърди, че и задържаните са само турски граждани, което също показва липсата на българска връзка.
Според турският разказ, екипите на въздушното радарно командване на Чанаккале забелязали, че хеликоптер, навлизащ в турското въздушно пространство от България, лети ниско над село Йенимахале в област Бабаески на Къркларели през нощта. Ситуацията е докладвана на командването на жандармерията на провинция Къркларели.
Губернаторът на Къркларели Бирол Екичи каза, че международната престъпна мрежа, която е била следена от дълго време, е била разбита. „Установено е, че хеликоптерът е летял ниско в село Йенимахале в областта. Нашите екипи установиха, че хеликоптерът, който е хвърлил торби в региона, се е върнал обратно към българската страна. След инцидента 101 килограма материал от скунк беше иззет при операцията, започната от жандармерията", заяви още Екичи и добави: "Борбата ни срещу наркотиците ще продължи решително. Няма да позволим нашата нация и нашата младеж да бъдат отровени“.
ОПРАВДАНИЯ
В телевизионата си изява, Антон Златанов опита да обяснява, че не е имал нищо общо с полицаите, които употребиха насилие при протестите през лятото на 2020 г. и че той всъщност успокоил обстановката.
"Вдигна се повече шум от необходимото. Подхождам с изключителен респект и уважение към дейността „Гранична полиция” – особено в момент, когато тя е във фокуса на общественото внимание не само в България, а и в ЕС. Основна задача е опазването на границата, която не е само българска, но и европейска. Може би в момента е най-тежката на фона на предстоящото ни приемане в Шенген. Тъй като се вдигна шум в началото, изразих мнение, че никоя позиция не е на всяка цена. И това не би следвало това да е причина и пречка за работата на тази структура и важността на поставените задачи. Имах подкрепата на ръководството на МВР, на полицейския състав, за което съм благодарен", заяви Златанов.
Той коментира и проверките, извършени във връзка с боя на протестиращи под колоните на МС през 2020 година. „Основната грешка, която се шири в общественото пространство, е редно да се обясни най-накрая. Това, което се случва под колоните на МС – не е от 2 септември. То е от първия ден на протестите – 10 юли. За всеки ден от протестите се прави различен план и се назначава отделен отговорник. Протестите продължиха доста дни. В първия ден на демонстрациите нищо не е предвещавало, че ще се случи подобно нещо. Съвсем други служители, на по-ниски нива, ръководят протеста. След разпространението на тези клипове в социалните медии, че под колоните се случва нещо нередно – бях извикан от ръководството и ми беше поставена задача да ръководя в следващите дни до края на юли лично на терен”, посочи той. И подчерта, че в конкретния ден на боя той не е бил на терен и е поел задачата от следващия ден - 11 юли, за да се успокои напрежението.